Mimari çevrenin sürekliliği açısından pencere elemanı: Pencerelerin değişiminin analizi
- Tez No: 29008
- Danışmanlar: PROF. DR. D. ZAFER ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu araştırmada, mimarî çevrenin değişim ve sürekliliği genel anlamda irdelenmekte, çevrenin sürekliliği açısından önemli bir öğe olan pencereler ve ilintili olarak cepheler yapısal, boyutsal ve biçimsel özellikleri açısından incelenmektedir. Bu amaçla bir analiz tekniği geliştirilmiş olup, bu teknik, tarihi ve mimarî mirası çok zengin olan Trabzon kentinin bu özelliklerini en iyi yansıtan“KUNDURACILAR CADDESi ”ne uygulanmıştır. Bu cadde, Trabzon tarihinde her dönem ticaret işlevini yüklenmiştir, bugün de bu özelliğini sürdürmektedir. Uygulama aksı üzerinde mimarî çevrede oluşan değişmeler, 1950 yılından önce ve sonrayı kapsayan onar yıllık zaman aralıklarına bölünerek incelenmiştir. Bu çalışmada değişme ve süreklilik kavramlarının pencere özelinde incelenmesi amaçlanmakla birlikte, pencerenin yer aldığı cephenin de incelemeye konu olması kaçınılmazdır. Çalışma giriş ve amaç bölümü dışında üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, teorik arka plân yer almakta, pencere, değişme ve süreklilik kavramları irdelenmektedir. ikinci bölümde, mimarî çevrenin analizi için geliştirilen teknik tanıtılmakta, benzer çalışmalar değerlendirilerek yapılan uygulamaya ve sonuçlarına ilişkin görsel ve sayısal verilere yer verilmektedir. Üçüncü bölüm, çalışmanın sonuçları, yorumlar ve önerilere ilişkindir.
Özet (Çeviri)
Window as an element in the Continuity of Architectural Environment: A Case Study in the Analysis of the Changes of Windows in a Turkish Street. The study deals with the some aspects related to prob lems rised by the idea of continuity and changes in architec tural environment. As in many other historically rich countries, the most serious problem in Turkey is the rebuilt and modernisation of the old historical environments. Today the rapid change of the man-made environment is staggering. In most developing countries all over the world, rapid change in society, the rate of urbanisation, the growthy in population, growing in- dustrilisation have resulted in most people spending by far the greater part of their lives in a rapidly changed unhis- torical environment. The traditional environment is an intereding form of living environment by different cultures which has existed in Anatolia over the centuries. The study introduces a field study on the continuity and changes occured in an old Anatolian street situated in Trab zon by giving special emphasis on the one of the main spaces elements such as windows. This research attempts to introduce the existing changes over fifty years of period, taking into account not only quantitative aspects of the street but also VIqualitative features such as rhythm, texture, visual form, materials, etc. semiotic values etc. The report is presented in three main sections and the Introduction. In the introduction section the aim of the research is explained. The first chapter of the reports deals with the theoretical and historical review of the research projects and also, windows as a space element, the concept of the con tinuity and design elements are discussed in legnth. In the second chapter the ideas and concepts behind the developed technique which analyse the historical facades giving special emphasis on the windows will be introduced, and the applica tion of the analysing technique and the numerical results will be presented with statistical interpretations. In the last chapter the result, interpretions and proposals will be put forward.