Trabzon ilinde turizm merkezi olarak ilan edilen yaylaların turizm açısından incelenmesi
  1. Tez No: 29009
  2. Yazar: HAYATİ ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜMER GÜLEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Turizm, Landscape Architecture, Tourism
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
TÜRKÇE ÖZET Günümüzde kum, güneş ve uygun yatak kapasitesi artık turizm için yeterli olmamaktadır. Tüm ülkelerde turizmin hızlı gelişmesiyle koruma altındaki alanlar bile yoğun baskı altında bulunmaktadırlar. Çevreye duyarlı ve yumuşak bir turizm -formu olan yeşil turizm; dağ turizmi, eko turizm, alternatif turizm, yayla turizm gibi çeşitli turizm -formlarını içermektedir. Doğu Karadeniz Bölgesi ülkemiz kalkınma plânlarında geçmişte turizm öncelikli yörelere girmediği için turizm yatırımları acısından oldukça geri durumdadır. Bununla birlikte; essiz doğal ve görsel güzellik, zengin ve karakteristik bir bitki örtüsü ve yerel kültürel zenginlik gibi diğer etkenler, bölgeye ülkenin diğer yörelerine oranla farklı bir orijinâllik vermektedir. Bu araştırma, Trabzon ili dahilindeki turizm merkezi ilân edilen yaylaların doğal ve sosyo-kültürel potansiyellerinin saptanarak, yeşil turizm acısından sahip oldukları bu potansiyellerin, yanlış uygulamalar yapılırsa özelliklerini kaybedecekleri yöre halkının kültürel yapısının gittikçe değişebileceği vurgulanmıştır. Son olarak da, yaylalardaki sorunlar gündeme getirilerek bu sorunlar çözümlendikten, uygun etüd ve plânlar hazırlandıktan sonra uygulamaya geçilmesi önerisi getirilmiştir. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, since it is no longer sufficient enough to have sun, sand and appropriate bed capacity for tourism, the natural areas taken under protection are intensely affected by the rapidly developing tourism in all countries. Moun tain tourism, ecotour ism, alternative tourism, high plateau tourism can all be considered as forms of green tourism which is environment-conscious and soft in character. The Eastern Black Sea region is placed in a rather un der developed position with regard to tourism investments due to the fact that the country's previous development plans have not given high priority to tourism in the region. But other factors and local cultural richness give a diffe rent originality to the area from the other places in Turkey. This research aims at determining the natural and socio-cultural potentials of the high plateaus which are designated as tourism centres in the province of Trabzon, and specifying their values with regard to green tourism. It has been emphasized that these potentials which the high plateaus have should be conserved. In conclusion, it has been made some suggestions such as some problems that the high plateaus face should be de- terminend and solved, suitable survey and plans should be prepared and implemented. VI