Nevşehir'de Damat İbrahim Paşa ve tanınırlığı
Damat İbrahim Paşa and his fame in Nevşehir
  1. Tez No: 290085
  2. Yazar: MEHMET AKİF CİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu arastırma Nevsehir ilinde ilköğretim öğrencilerinin ve öğretmenlerinin Nevsehirli Damat İbrahim Pasa'yı tanıma düzeylerini belirlemeye yönelik hazırlanmıstır.Arastırmada Nevsehir ili Merkez ilçesinde 3 ilköğretim okulunda 216 ilköğretim ikinci kademe öğrencisi ve 41 ilköğretim öğretmeninden veri elde edilmistir. Her iki gruba da konu ile ilgili 28 soru yöneltilmistir. Soruların hazırlanmasında konu ile ilgili kaynaklardan ve uzman görüslerinden yararlanılmıstır. Arastırma sonucu elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılmıs burada SPSS istatistik programıyla sorulara verilen cevaplar frekans, yüzde ve aritmetik ortalama olarak hesaplanmıstır. Veriler anlasılırlık için tablolastırılmıs, yorumlamada öğrenciler sınıflara göre, öğretmenler ise bransa ve kıdeme göre değerlendirmeye tabi tutulmustur.Arastırma sonucunda öğrencilerin ve öğretmenlerin Nevsehirli Damat İbrahim Pasa'yı yeterince tanımadığı kanısına varılmıstır. Ayrıca iki grup arasında öğretmenlerin daha basarılı olduğu fakat bu basarının öğrencilerinkinden çok büyük farka sahip olmadığı da görülmüstür. Nevsehir ilinde ilköğretim öğrencilerine ve öğretmenlerine Nevsehirli Damat İbrahim Pasa'yı daha fazla tanıtabilmek adına tanıtıcı seminerler düzenlenmesi, ilgi çekici kitapların veya brosürlerin hazırlanması ve her yıl il genelinde Nevsehirli Damat İbrahim Pasa'yı tanıtma ve anma günlerinin tertip edilmesi gibi çalısmaların yapılabileceği düsünülmüstür.
Özet (Çeviri)
This investigation was carried out to identify primary schools student and teachers' level of knowledge about Damat Ibrahim Pasha from Nevsehir.Data was obtain from 216 primary school second step students and 41 primary school teachers at 3 primary schools which are in the city center in Nevsehir at the investigation.28 question were directed to the both group about issue. When having been prepared the questions, it was benefited from the sources about the issue and professional vision. The data obtained from at the result of investigation was diverted into digital platform and responses to questions were calculated as frequency, percent and arithmetic mean with the help at SPSS statistic programme. Data was diverted into chart to have been comprehended easily, at the interpretation stage, students were evaluated according to their classes, teachers were evaluated into their major and seriority. Students and teachers not knowing Damat Ibrahim Pasha enough was inferred from the investigetion. Also, it was seen that teachers were more successful about recognizing Damat Ibrahim Pasha but this success wasn?t have a clear distinction between teachers? and students? general recognization about Damat Ibrahim Pasha. It was supposed that introducfory symposium can be carried out, attractive books and booklets can be distributed and publicty and remembrance days of Damat Ibrahim Pasha can be organized in each year on certain days.