Yerel sivil toplum kuruluşlarının turizme etkilerini belirlemeye ilişkin bir araştırma: Düzce ili örneği
A study to determining the impacts of local non-governmental organizations on tourism: The example of Düzce province
- Tez No: 290094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SELİM SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yerel Sivil Toplum Kuruluşları (STK), yerel alanlarda önemli turistik etkinliklerde bulunarak, o bölgede turizm endüstrisinin gelişmesinde önemli rol-model oluşturabilirler. Örneğin Yerel STK'lar organize ettikleri etkinliklerle yöredeki turizm değerlerinin tanıtımına ve pazarlamasına doğrudan veya dolaylı ciddi katkılar sağlayabilirler. Yerel STK'lar bölgedeki diğer paydaşlarla birlikte ortak hareket ederek turizme ilişkin projeler geliştirebilir; bölge turizmi için planlama ve yatırım çalışmalarında aktif görev alabilirler. Yerel STK'lar turizm etkinlikleri sayesinde kırsal alanların ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine de ciddi katkılar sağlayabilirler. Bu çalışmanın temel amacı, yerel STK'ların bölge turizmi üzerindeki etkilerinin neler olabileceğini incelemektir. Bu amaçla, Düzce ili sınırları içerisinde faaliyet gösteren toplam 254 STK tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilmiş ve veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 15.0 for Windows programından yararlanılmış; verilerin çözümlenmesinde yüzde, frekans dağılımı, aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Sonuç olarak yerel STK'ların bölge turizmi üzerinde yeterince etkili olamadıkları ve yetersiz kaldıkları görülmüştür. Başka bir deyişle yerel STK'ların bölgenin ekonomik, sosyo-kültürel, tanıtım-pazarlama, eğitim ve sportif faaliyetler açısından etkileri oldukça azdır.
Özet (Çeviri)
Local Non-Governmental Organizations (NGO) can act as a credible role-model in the development of regional tourism industry by playing active role in important touristic activities within local area. To illustrate, local NGOs can provide greatly significant direct or indirect contributions in promoting and marketing of regional touristic values through their activities. By working collaboratively with the rest of shareholders in the region, local NGOs can develop tourism-related projects and take active role in planning and investment activities for regional tourism. By means of tourism activities, local NGOs can significantly contribute to the economical, social and cultural development of rural area as well. Hence the main objective of this research is to explore the kind of impacts NGOs can create on regional tourism. To achieve this aim, total 254 NGOs operating within the borders of Düzce province have been selected via stratified sampling method and questionnaire form as a data collection tool has been used. In data analysis SPSS 15.0 for Windows program has been utilized and percentage and frequency distribution methods have been used. It has been concluded that NGO directors? opinions on the impacts of NGOs over tourism has been detected that local NGOs fall short in positively affecting regional tourism. In other terms local NGOs have minor impacts in terms of the economic, socio-cultural, publicity and marketing, education and sport activities of the region.