Elektronik ayarlanabilir analog işlem blok tasarımları
Synthesis of electronically tunable analog functional blocks
- Tez No: 290113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH T. TOLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, analog işlem blok devreleri üzerine araştırma yapılmıştır. Tümdevre yapısında pasif elemanlar hem fazla alan kaplamakta hem de güç tüketimini artırmaktadır. Bu sebepten pasif elemanların mümkün olduğunca en az sayıda kullanıldığı devre yapıları çoğunlukla tercih edilmektedir. Bu gereksinim doğrultusunda yapılan çalışmanın temel ekseninde dirençsiz devre yapıları ve direnç elemanının gördüğü işi yapacak eşdeğer devrelerin geliştirilmesi yer almaktadır.Devre üzerinde herhangi bir donanım değişikliğine gitmeden, devredeki bazı harici besleme kaynaklarının değerlerinin değiştirilmesi ile devrenin parametrelerinde meydana gelen değişime elektronik olarak ayarlanma denilmektedir. Bu özellik sayesinde, birden fazla işlevi yerine getiren tek bir devre kullanılabilmektedir. Aynı zamanda, hem diğer devrelerin kapladığı alandan tasarruf edilmiş olunacak hem de daha az eleman ile daha ekonomik çözümler üretilmiş olunacaktır.Özetle bu çalışmada daha az eleman kullanılarak, daha düşük güç tüketimine sahip, çok fonksiyonlu elektronik olarak ayarlanabilir mikroelektronik devreleri tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, a research concerning with analog functional blocks is proposed. Passive components not only take up space in IC but also they raise power consumption. For these reasons, the circuits which have minimum passive components are preferred frequently. In accordance with this purpose, resistorless circuit topologies and resistance simulator circuits have been developed.Electronic tunability means setting up some circuit parameters by changing the values of dc sources without any hardware alteration. By employing this property, many function can be examined on the same architecture. Moreover, IC space is made lower and less component is exercised to be aiming more economic manufacturing.In short, in this dissertation, multifunctional electronically tunable electronic circuits are synthesized using less components and less power consumption.