Cr, Fe, Cu ve Zn geçiş elementlerin oluşturduğu bazı bileşiklerin K kabuğu floresans parametreleri üzerine kimyasal etki
Chemical effect on the K shell x-ray fluorescence parameters of Cr, Fe, Cu and Zn transition elements some compounds
- Tez No: 290114
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Cr, Fe, Cu ve Zn geçiş elementlerin oluşturduğu bazı bileşikler için Kß/K? X-ışını şiddet oranı, floresans tesir kesitleri ve floresans verimleri üzerine kimyasal etkiler araştırılmıştır.Numuneler 241Am radyoizotop halka kaynağından yayımlanan 59,5 keV enerjili ?-ışınları ile uyarıldı ve numunelerden yayımlanan karakteristik K X-ışınları, rezolüsyonu 5,9 keV'de 150 eV olan Ultra-LEGe dedektörü ile sayıldı.Şiddet oranlarının, K tabakası fluoresans verimleri ve tesir kesitlerinin kimyasal yapıdan etkilendiği tespit edilmiştir.Elde edilen değerler diğer araştırmacıların teorik ve deneysel değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Kß/K? X-rays intensity ratios, K shell fluorescence cross-sections and over the fluorescence yields investigated in chemical effects for some compounds which have been Cr, Fe, Cu ve Zn transition elements.The samples were excited by 59,5 keV ?-rays emitted from 241Am radioisotope source and K X-rays emitted from samples were counted by means of Ultra-LEGe detector which has the resolution 150 eV at 5,9 keV.It was determined intensity ratios, K shell fluorescence cross-sections and fluorescence yields are affected by chemical structure.Measured results are comparatively given with the theoretical and experimental results of the other researchers.