Lineer alifatik dioller ile çapraz bağlı poliortokarbonatların sentezi ve organik solvent absorbenti olarak kullanımı
Synthesis of crosslinked polyorthocarbonates by linear aliphatic diols and their use as organic solvent absorbents
  1. Tez No: 290138
  2. Yazar: İLKER YATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAL BÜLBÜL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Jeller; elastik çapraz bağlı yapısı ve solventten oluşan katı benzeri materyallerdir. Bu özellik; kuru ve sert olan pek çok ticari materyalin örneğin metaller, seramikler ve plastiklerin tersine bir durumdur. Bu özelliklerinden dolayı polimerik jeller hem endüstride hem de analitik uygulamalarda pek çok uygulama olanağı bulmaktadırlar.Bu tez çalışmasında amaç; organik solvent absorbsiyonu yüksek polimerler sentezlemek ve bunların sulardaki organik solvent atıklarının giderilmesinde ve bu solventlerin geri kazanımında kullanılmasıdır. Bu yönde yapılan çalışmamızda, farklı uzunluklarda lineer alifatik diol monomerleri ile tetraetilortokarbonat (TEOC) monomerinin kısmen yüksek sıcaklıkta polimerizasyonundan çapraz bağlı polimerler sentezlendi. Polimerlerin karakterizasyonu FTIR, katı hal 13C CPMAS NMR ve TGA yöntemleri ile yapıldı. Sentezlenen polimerlerin şişme testleri diklorometan (DCM), tetrahidrofuran (THF), aseton ve benzen gibi solventlerde yapıldı. Polimerler bu solventlerde yüksek ve hızlı bir absorbsiyon göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
Gels are viscoelastic solid like materials comprised of an elastic crosslinked network and a solvent. They are wet and soft and look like solid material, but are capable of undergoing large deformations. Because of those properties they have an important analytical and industrial applications.The purpose of this thesis is to synthesize crosslinked polymers which have high organic solvent absorption abilities for eliminating organic solvent wastes from waters and recovery of these organic solvents. The study in this direction, the crosslinked polymers have been synthesized from the polymerization of the different lengths of linear aliphatic diol monomers with tetraethylorthocarbonate (TEOC) at partially high temperature. The Characterization of the polymers were determined by FTIR, solid state 13C CPMAS NMR and TGA methods. Swelling tests of the synthesized polymers were performed by using dichloromethan (DCM), tetrahydrofuran (THF), acetone and benzene. In these solvents, the polymers showed high and quick absorption.