Alüminyum matrisli alümina seramik takviyeli kompozit malzemelerin zırh özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the alumina reinforced aluminium metal matrix composites armour characteristics
  1. Tez No: 290173
  2. Yazar: GÜNEŞ KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Metal matrisli kompozit zırh paketleri özellikle yüksek kalibre mühimmatlarakarşı üstün performans sergilemektedir. Bu nedenle yüksek koruma seviyesibeklenen uygulamalarda sıklıkla metal matrisli kompozit zırh paketlerindenfaydalanılmaktadır.Metal matrisli kompozit zırh üretebilmek amacıyla bu çalışmada alüminyummatris malzemesi ve farklı geometrilere sahip alümina seramik takviyelerkullanılmıştır. Bu şekilde farklı geometrilere sahip seramik takviyelerin balistikperformansa etkileri anlaşılmıştır. Geleneksel döküm metotlarıyla başlatılançalışmalar sonucunda karşılaşılan ara yüz sorunları vakum atmosferi altındayapılan çalışmalar ile ortadan kaldırılmıştır. Yöntem değişikliğinin kompozityapıya ve balistik performansa etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Metal matrix armour composites are especially showing high performanceagainst high calibrate ammunitions. Therefore at protection of high defenseexpected applications, metal matrix armour composites are frequently beingprefered.At this study in order to produce metal matrix composites, aluminiummatrix material and alumina ceramic reinforcements have been used indifferent geometries. In this way, different geometries of ceramic reinforcementsballistic performance have been understood. Traditional casting methods of theinterface problems encountered as a result of the work initiated, with workdone under the vacuum atmosphere are eliminated. Ballistic performance ofcomposite structure and the effects of change in the method have beendetermined.