Basınçlı döküm yöntemiyle üretilen seramik partikül takviyeli Al-Si esaslı metal matriksli kompozit malzemelerin mekanik özellikleri
  1. Tez No: 66329
  2. Yazar: M.UĞUR ILGAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. O. VEDAT AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Öz BASINÇLI DÖKÜMLE l RETILMIŞ SERAMİK PARTIKUL TAKVİYELİ AL-SI ESASLI METAL MATRİKSLİ KOMPOZİT MALZEMELERİN MEKANİK ÖZELLİKLERİ Partikül takviyeli Metal Matriksli Kompozitler (MMK), ticari alaşımlara göre üstün mekanik özellikleri ve pahalı olmayan üretim maliyetleri ile, endüstriyel uygulamalar için önemli bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmada, çeşitli boyut ve hacim oranlarında alumina partikül içieren Al-Si esaslı MMK'ler, Vorteks metodu ile üretilmiş ve sanayida alüminyum alaşımlarının dökümünde kullanılan, hızlı ve ekonomik basınçlı döküm yöntemiyle dökümleri yapılmıştır. Bu üretim metodunun, kompozit üretimine uygulanabilirliğini belirlemek amacıyla, üretilen kompozitlerin partikül dağılımı ve döküm kalitesini belirlemek için yoğunluk ölçümleri ve metalografik çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca, takviyesiz matriks alaşımına ve üretilen kompozdtlere bu çalışmada kullanılan alümina partiküllerin boyut ve hacim oranlarının temel mekanik özellikler üzerindeki etkisini belirlemek için sertlik, çekme ve aşınma deneyleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MECHANICAL PROPERTIES OF ALUMINA PARTICLE REINFORCED Al-Si METAL MATRIX COMPOSITE MATERIALS PRODUCED BY PRESSURE DIECASTING The particle-reinforced Metal Matrix Composites (MMCs) have a considerable potential for industrial applications because of their superior mechanical properties when compared to unreinforced counterparts at affordable prices. In this study, Al-Si based MMCs containing alumina particles of various size and volume fraction have been produced by a Vortex method and subsequently cast by a conventional pressure diecasting process which is one of the most productive and economical way of casting aluminum alloys used in industry. Density measurements and metallographic studies were carried out to examine the soundness and the particle distribution of the composites produced, in order to evaluate the success and the applicability of this production method for composites. Moreover, in order to examine effect of size and volume fractions of the alumina particles used in this work on basic mechanical properties tension, hardness and wear tests are applied on unreinforced matrix alloy and composites.