CoO/co manyetik ince filmlerde kaydırma (Exchange bias) etkisi
Exchange Bias effect in CoO/Co magnetic thin films
- Tez No: 290186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada MgO alttaşlar üzerine iyon demeti saçtırma tekniği ile büyütülmüş Co/CoO (FM/AFM) çift katmanlı ince filmlerinin yapısal ve manyetik özellikleri incelendi.X-ışını yansıması tekniği ile manyetik ince filmlerin gerçek kalınlıkları tespit edildi. Bunun yanı sıra tabakalar arası pürüzlülük ve tabakaların yoğunluk değerleri belirlendi. Ferromanyetik rezonans tekniği ile ince filmlerin manyetik anizotropileri ve kolay eksenleri belirlendi. MgO üzerine Co tabakasının hcp yapıda ve iki kolay eksende büyüdüğü tespit edildi. Son olarak ince filmlerin kolay eksende VSM ile belirli sıcaklık değerlerinde mıknatıslanma (M?H) ölçümleri alındı. Ölçüm sonuçlarına göre kaydırma etkisi değerleri belirlendi. Kaydırma etkisinin, sıcaklığa ve ferromanyetik Co tabakasının kalınlığına bağlı davranışı incelendi. Antiferromanyetik CoO tabakasının Néel sıcaklığı ve kaydırma etkisinin ortaya çıktığı engelleme sıcaklığı değerleri belirlendi. Elde edilen sonuçların literatürle uyum içinde olduğu gözlemlendi. Ayrıca sıfırlayıcı alanlardaki normalden farklı davranışın manyetik anizotropi ile alakalı olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
X-ray reflectivity technique is used to obtain the thicknesses of the magnetic thin films. With this technique roughness and density values are also calculated. The ferromagnetic resonance (FMR) spectra of thin films at X-band frequency (9.5GHz) have been studied to determine the magnetic anisotropies. The room temperature FMR data indicates that Co grows on MgO with hcp structure and has two easy axes. M versus H loops were recorded at selected temperatures by VSM magnetometry. Exchange-bias properties of bilayers are determined as a function of temperature and Co layer thickness. Néel temperature of antiferromagnetic CoO and blocking temperature of the observed exchange bias are specified from VSM data. The results are in good agreement with the previous studies on similar systems. The unusual behavior of the coercive fields with temperature is related to magnetic anisotropies of the thin films.