SONAR D sınıf kuvvetlendirici modülü yapısı ve uygulaması
SONAR D class amplifier module structures and applications
  1. Tez No: 290190
  2. Yazar: MEDİHA SÖNMEZ TANRIBAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDÜLKADİR BALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte cihazlar daha portatif hale gelmiştir. Cihazlar içinde kullanılan parçalarda küçük ebatlarda yüksek verimlilik gibi hususlar aranmaya başlamıştır. Bu nedenle D sınıf kuvvetlendiriciler yüksek verim, ebatlarının küçük olması nedeni ile günümüzde birçok uygulamada kullanılmaktadır.Bu tezde bu konuyu seçmemizin nedeni sonar sistemi kuvvetlendirici sisteminde kullanılan kuvvetlendiricinin istediğimiz isterlere tam sahip olmamasıdır. Kullanılan kart avantajlarının yanı sıra çok sayıda dezavantaja sahiptir. En önemli dezavantajları tedarik güçlüğü, yüksek maliyet ve koruma devrelerinin olmaması nedeni ile meydana gelen arızalardır. Kartın üzerinde bulunan elemanların bilinmemesinden dolayı kart üzerinde MOSFET hariç onarım yapılamamaktadır. İstenilen devre uygulaması yapılmış ve gerekli koruma yapıları devreye eklenmiştir. Sonuç olarak bilinen erişilebilen elemanlarla daha ucuz ve daha güvenilir bir devre elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today with the rapid improvement in technology, equipment became more portable. Smaller components inside these equipment with higher efficiency are being looked for. For this reason, today D class amplificators are being used in many applications because of its high efficiency and small dimension.The reason for choosing this subject in this thesis, is that the amplificators used in sonar systems does not meet our requirements criterias. The electronic card, which we used has many disadvantages beside its advantages. The most important disadvantages are, the procurement difficulties, high prices and the failures caused because of the lack of the protection circuits. It is not possible to repair the card except for the MOSFET, because of unknown components that are used on the card. Required circuit application has been made and necessary protection structures have been added. As a result, a cheaper and more reliable circuit with known parts has been obtained.