Bazı bitki büyüme hormonlarının subakut ve subkronik uygulamalarının sıçanlarda nörotoksik ve immünotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of neurotoxic and immunotoxic effects of some plant growth regulators in subacute and subcronic applications on rats
- Tez No: 290208
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Botanik, Biochemistry, Biology, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, bitki büyüme hormonlarından (BBH) Absisik asit (ABA) ve Giberellik asitin (GA3) 25 ve 50 ppm'lik dozlarda subakut ve subkronik uygulamalarına maruz bırakılan sıçanlarda (Wistar albino) meydana gelen nörotoksik ve immünolojik etki incelenmiştir. 84 adet sıçan kontrol grupları, ABA ile GA3 25 ve 50 ppm dozlarının subakut ve subkronik periyotları için her grupta 14 sıçan bulunacak şekilde 6 grup oluşturulmuştur. 25 ve 50 ppm'lik dozlardaki BBH içme suları subakut uygulama için 25 gün, subkronik uygulama için de 50 gün süreyle içebildiklerince sıçanlara içirilmiştir. Bu amaçla sözkonusu nörotoksik etkilerin ölçütü olarak değerlendirilebilecek biyobelirteçleri olarak Asetilkolinesteraz (AChE), Bütirillkolinesteraz (BChE), ve immünotoksik etkilerin ölçütü olarak değerlendirilebilecek Adenozin deaminaz (ADA) ve Miyeloperoksidaz (MPO) enzim aktiviteleri ölçülmüştür.Bu uygulamaların sonunda ketamin ile bayıltılan sıçanların karaciğer, beyin, dalak, böbrek, akciğer ve kas dokuları alındı. AChE, BChE, ADA, MPO düzeylerinin dokulardaki analizleri, spektrofotometrik yöntemle belirlendi. Sözkonusu kimyasalların farklı dozlardaki etkilerinin sıçanlarda yukarıda bahsedilen enzim aktiviteleri üzerine farklı etkilere neden oldukları gözlendi. Sonuçlar, ABA ve GA'nın 25 ve 50 ppm'lik dozlarının subakut ve subkronik periyotları sonunda karaciğer, beyin, dalak, böbrek,akciğer ve kas dokularının ADA aktivitesinde dalgalanmalara neden olduğunu, AChE, BChE ve MPO aktivitelerinde ise genelde artışlara neden olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, the neurotoxic and immunotoxic effects of plant growth regulators (PGRs), Abcisic acid (ABA) and Gibberellic acid (GA3), on rats (Wistar albino) exposed to subacute and subcronic applications at 25 and 50 ppm dosages were investigated. The 84 rats were divided into 6 groups as control, ABA and GA3 at 25 and 50 ppm dosages of subacute and subchronic application groups. 25 and 50 ppm dosages of PGRs as drinking water PGRs was applied to rats 25 days for subacute and 50 days subcronic applications ad libitum. The activities of acetylcholinesterase (AChE) and butrylcholinesterase (BChE) were selected as biomarkers for neurotoxic, adenosine deaminase (ADA) and myeloperoxidase (MPO) were measured as indicators for immunotoxic investigation purpose.At the and of the applications: the liver, brain, spleen, kidney, lungs and muscle of rats were excised and AChE, BChE, ADA and MPO levels were determined as spectrofotometrically. The different affects of PGRs were determined on enzyme levels in different applications as compared with control. According to results, at the end of experiment: 25 and 50 ppm dosages of PGRs at subacute and subchronic periods caused the fluctuation of ADA and increase of AChE, BChE and MPO of the liver, brain, spleen, kidney, lungs and muscle tissues activities.