Bazı pestisit ve bitki büyüme regülatörlerinin sığır ve insan eritrosit karbonik anhidraz izoenzimleri üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 45369
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYATİ ÇAMAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
81 7. ÖZET Bu çalışmada bazı pestisit ve bitki büyüme hormonlarının sığır ve insan eritrosit karbonik anhidraz (CA) izoenzimleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Sığır ve insan eritrositlerinden karbonik anhidraz enzimleri afinite kromatografîsiyle saflaştırılmış, çalışmalar bu enzimlerle yapılmıştır. Karbonik anhidraz aktivitesi üzerine kimyasal maddelerin etkilerinin ortaya konulmasında hidrataz metodu kullanılmıştır. Çalışmalarda, Baythroid, Meothrin, Sumicidin, İmperator, Mavrik, Penncozeb, Talstar, Dithane, Endosülfan, Cupravit, Bayleton, Pomarsol, Benlate pestisitlerinin yamsıra bitki büyüme reğölatölerinden, Gibberellik asit, İndoasetik asit, Asisik asit, Naflalenasetik asit, Kinetin, 2.4- Diklorofenoksiasetik asit ve 2.3.5-Triiodobenzoik asit'in etkileri incelenmiştir.Pestistlerden inhibisyon etkisi gösterenler için % aktivite-[I] grafikleri yardımıyla I50 değerleri, aktivatör etkkisini gösterenler için % aktivitedeki değişmeler hesaplanmıştır. Sığır eritrosit karbonik anhidraz enzimi üzerine Dithanenin yamsıra, Baythroid, Meothrin Sumicidin, İmperator, Mavrik ve Talstar inhibisyon etkisi göstermişlerdir. Bunlar için bulunan I50 değerleri sırasıyla; 2.36xl0“2 M, 2.77X10”3 M, 9.25xl0“3 M, 1.63xl0”2 M, 8.65xl0“3 M, 9 9 1.56x10”“ M, 3.84x10”- Mdır. Sığır eritrosit CA enzimi üzerine aktivatör etkileri muşahade edilen 10“1 M İndolasetik asit, 4xl0”2 M Naflalenasetik asit, 10“2 M Absisik asit, 2xl0”2 M 2.3.5-Triiodobenzoik asit, 7.6x10-4 M Gibberellik asit hormonları ile 10~2 M Bayleton, 9 9 4.17 x 10“- M Endosülfan ve 10”z M Cupravit adlı pestisitlerin stok konsantrasyonlardaki % aktivasyon artışlan sırasiyla; 55.5, 50.6, 60.4, 56.6, 28.5, 43.7, 46.4, 29.9 'dur. İnsan eritrosit CA-I ve CA-II izoenzimleri üzerine ise Baythroid, Sumicidin, Meothrin, İmperator, Talstar ve Mavrik'in inhibisyon etkileri tesbit edilmiştir. CA-I izoenzimi için bu bileşiklerin I50 değerleri sırasıyla; 1.67xl0“3 M, 1.52xl0”3 M, 5.8xl0-2 M, 1.0xl0“3 M, 9 ”? 4.64x10“- M, 3.9xl0”J M bulunurken, jöne aynı enzim üzerine stok konsantrasyonlarda % aktivasyon artışına, İndolasetik asit, Naflalenasetik asit, Absisik asit, Gibberellik asit ve Endosülfan etkili olmuştur. Bunların % aktivasyon artış değerleri sırasıyla şöyledir; 96.5, 84.9, 83.9, 18.3, 114.4'tür. CA-II izoenzimi için yine I50 değerleri sırasıyla; 3.6xl0“2 M, 1.52xl0'2 M, 7.11xl0”3 M, 2.68xl0“2 M, 2.81xl0”3 M, 1.04xl0"2 M 'dır. Diğer taraftan insan CA-II izoenzimi üzerinde % aktivasyon artışına sebep olan kimyasal maddeler ise, İndolasetik asit, Absisik asit, 2.3.5-Triiodobenzoik asit, Naflalenasetik asit, Gibberellik asit, Cupravit, Endosülfan ve Bayletondur. Bunlar için % aktivasyon artış değerleri sırasıyla; 37.9, 75.5, 23.3, 38.4, 28.6, 68.3, 58.4, 32.7 olarak belirlenmiştir. Yine çalışmalar sonucunda etkileri araştırılan kimyasal maddelerden her üç enzim için etkisiz olanlar ise şunlardır; Penncozeb, Pomarsol, Benlate, Kinetin ile 2.4-Diklorofenoksiasetik asit 'tir. Hem sığır CA hem de insan CA-II izoenziminin % aktivasyon artışına sebep olan 2.3.5-82 Triiodobenzoik asit, Cupravit ve Bayleton adlı bileşikler insan CA-I için etkisis olduğu, yine Dithane adlı pestisit sığır CA enzimi üzierine ihhisyon etkisini gösterirken, insan CA-I ve CA-II izoenzimleri için etkisiz olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
83 8. SUMMARY In this study, effect of some pestisids and plant growing hormones on cow and human erythrocyt carbonic anhydrase (CA) isoenzymes were investigated. Carbonic anhydrase enzymes of cow and human erythrocyt were purified by means of affinite chromatography, and the study was carried out with these enzymes. For investigation of the effect of the chemical subtrats on carbonic anhidrase activity the method of hydratase was used. In the work, the effect of Baythroid, Meothrin, Sumicidin, împerator, Mavrik, Penncozeb, Talstar, Dithane, Endosülfan, Cupravit, Bayleton, Pomarsol, Benlate pestisites and some other plant growing regulators such as Gibberellic acid, Kinetin, 2.4-Dichlorofenoxy- acetic acid, indoleacetic acid, Naphthaleneacetic acid Absisic acid and 2.3.5-Triiodobenzoik acid were investigated. For the pesticids show inhibition effect the values of I50 with diagram of activty percent-[I] were calculated. However, for the pesticids show activator effect tne changes of activity percentage were calculated. Togeter with Dithane, Baythroid, Meothrin, Sumicidin, împerator, Mavrik, and Talstar showed inhibition effect on cow erythrocyt carbonic anhidrase enzyme. The I50 values of these pesticids are as follows; 2.36xl0“2 M, 2.77xl0”3 M, 9.25xl0“3 M, 1.63xl0”2 M, 8.65xl0“3 M, 1.56xl0”2 M and 3.84xl0'2 M. The increasing of the activity percentage of chemicals such as, 10“1 M indoleacetic acit, 4xl0'2 M Naphthaleneacetic acid, 10_2M Absisic acid, 2xl0'2 M, 2.3.5-Triiodobenzoic acid, 7.6x1ü-4 M Gibberellik acid, and pesticides such as 10”2 M Bayleton, 4. 17xl0“2 M Endosülfan, lO-2 M Cupravit which show activatory effect on cow erythrocyt CA enzym in stoc consantration are as follows; 55.5, 50.6, 60.4, 56.6, 28.5, 43.7, 46.4 and 29.9 respectively. However, inhibition effect of Baythroid, Sumicidin, Meothrin, împerator, Talstar and Mavrik were established on human erythrocyt CA-I and CA-II isoenzymes. For CA-I isoenzym, while the I50 values of these composts were found as follows; 1.67xl0”3 M, 1.52xl0“3 M, 5.8xl0-2 M, l.OxlO”3 M, 4.64xl0-2 M, 3.9xl0'3 M, respectively. Indoleacetic acid, Napthaleneacetic acid, Absisic acid, Gibberellik acid and Endosülfan effected on the some enzym to the increasings of activity percent in stock consantrations and the values of the activity percent increasing are as follows; 96.5, 84.9, 83.9, 18.3 and 114.4. The I50 values for CA-II isoenzyme were 3.6xl0“2 M, 1.52x10-2 M”7.11xl0“3 M, 2.68xl0”2 M, 2..81xl0“3 M and 1.04xl0”2 M. respectively, On the other hand, the chemicals showed aktivation increasing percentage on human CA-II isoenzyme were indoleacetic acid, Absisic acid, 2.3.5-Triiodobenzoik acid, Napthaleneacetic acid, Gibberellik acid, Cupravit, Endosülfan and Bayleton. The values of the84 activation increasing percentage for these chemicals were established as; 37.9, 75.5, 23.3, 38.4, 28.6, 68.3, 58.4 and 32.7 respectively. Also, chemicals which showed uneffectivity on cow CA and human erythrocyt CA isoenzymes were Penncozeb, Pomarsol, Benlate, Kinetin and 2.4-Dichlorofenoxyacetic acid. While 2.3.5-Triiodobenzoik acid, Cupravit and Bayleton composts were effective on aktivation increasing percentage of cow and Human CA-II isoenzymes, the same composts were uffective on human CA-I isoenzym. Moreover, while dithane showed inhibition aktivity on cow CA enzym, it was uneffective on human CA-I and CA-II isoenzymes.