Çevresel faktörlerin güneş paneline etkisinin Matlab/Simulink programında modellenmesi ve simülasyonu
Modeling and simulation of the environmental factors for photovoltaic panel in Matlab/Simulink programme
- Tez No: 290212
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİR RÜSTEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ülkemizde gelişen teknoloji ve nüfusun artımı ile birlikte enerji talebinin karşılanmasında çeşitli sorunlar meydana gelmektedir. Ayrıca ülkemizin enerjide büyük oranda dışa bağımlı olması ve fosil yakıtların tüketimi önemli problemleri de beraberinde getirmektedir. Enerjide yaşanan bu ve benzeri birçok sorun, sürdürülebilir enerji politikası için araştırmacıları yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalışmaya zorlamıştır. Ülkemiz için yenilenebilir enerji kaynakları arasında en bol, çevre dostu ve kullanışlı kaynak güneş enerjisidir.Ülkemiz, güneş enerjisi kuşağı altındadır. Fakat güneş enerjisinden faydalanılma oranı çok düşük seviyelerdedir. Bunun en önemli nedenlerinden biri fotovoltaik panel sistemlerinin maliyetlerinin yüksek olması ve yatırım için yeterli ekonomikliğe sahip olmamasıdır. Bundan dolayı fotovoltaik panel sistemlerinde yapılabilecek en ufak iyileştirmeler dahi büyük önem arz etmektedir.Bu çalışmada, fotovoltaik panelin enerji kazancını etkileyen çevresel faktörler detaylı olarak irdelenmiş ve çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur. Çevresel faktörlerin fotovoltaik panele etkisinin incelenmesi için Matlab/Simulink programı kullanılmıştır. Fotovoltaik panel eşdeğer devresi temel alınarak literatür detaylı olarak taranmış ve fotovoltaik panelin matematiksel modeli elde edilmiştir. Elde edilen matematiksel modele göre Matlab/Simulink programında modelleme ve simülasyon çalışması yapılmıştır. Fotovoltaik panel çalışma sıcaklığına etki eden; hava sıcaklığı, rüzgâr hızı vb. parametrelerin etkileri ele alınmış, yüklü ve yüksüz durum için karşılaştırmalar yapılarak fotovoltaik panelin enerji kazancının arttırılması için çeşitli yöntemler sunularak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our country, serious problems occur to meet energy demand due to increasing population and developing technology. In addition to, the country largely dependent on foreign other countries to demand energy and fossil fuel consumption that also bring significant problems. These and many other problems have forced researchers to work on renewable energy sources for sustainable energy policy. The most abundant ergonomic, eco-friendly and useful resource is the energy of the sun among of the renewable energy resources for our country.In our country is under huge solar power generation. However, utilization of solar energy levels is unlike the situation at very low rate. One of the main reasons is the high cost of photovoltaic panel systems, economics and the lack of sufficient investment. Therefore, even the slightest improvements on the photovoltaic panel systems have great importance.In this study, one of the most important parameters that affect electricity generation capacity of photovoltaic panels is environmental factors which are examined in detail and various suggestions were expressed by using of Matlab/Simulink programme. Photovoltaic panel is scanned as detail in the literature was obtained from the mathematical model. The obtained mathematical model is entered to Matlab/Simulink programme and the simulation is created. Photovoltaic panel temperature that is affected from air temperature, wind speed and etc. The effects of parameters are examined for loaded or unloaded status of photovoltaic panel and comparing the photovoltaic panel to power a variety of methods to increase profits by offering suggestions were made.