Çift merdaneli sürekli döküm tekniği ile üretilmiş AM50 ve AM60 magnezyum alaşımı levhaların özelliklerinin belirlenmesi
Description of the corrosion behaviors of AM50 and AM60 magnesium alloying sheets manufactured by twin-roll strip casting method
  1. Tez No: 290211
  2. Yazar: EMİN ZUBAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Magnezyum alaşımlarının diğer metalik yapısal malzemelerin tümüne göre yoğunluğunun düşük ve spesifik mukavemetinin yüksek oluşu başta otomotiv, uçak ve uzay olmak üzere bir çok endüstri alanının yoğun ilgisini üzerine çekmektedir. Günümüzde, magnezyum esaslı sac levhaların üretim süreçleri ve mekanik özellikleri üzerine birçok çalışma yapılmış olmasına karşın bu malzemelerin korozyon davranışı üzerine yapılan çalışmalar halen devam etmektedir. Ayrıca, Mg ve alaşımlarının korozyon hızı uygulanacak ısıl işlemler ile de değişebilmektedir. Yeni alaşım bileşimleri geliştirmek ve farklı şekillendirme yöntemlerinin potansiyelini ortaya koymak amacıyla yoğurma alaşımları üzerinde çok kapsamlı araştırmalar sürmektedir. Bu çalışmada, çift merdaneli sürekli döküm yöntemi ile üretilmiş AM50 ve AM60 Mg alaşımlı levhaların korozyon davranışları üzerine homojenleştirme ısıl işleminin etkisi potansiyodinamik polarizasyon (PDS) ve elektrokimyasal impedans (EIS) teknikleri kullanılarak %3.5 NaCl çözeltisi içerisinde araştırılmıştır. Numunelerin korozyon öncesi ve sonrası mikroyapısal incelemeleri optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskop (SEM) yardımı ile incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Magnesium alloys compared to all other metallic structural materials and the low density of the high specific strength, particularly in automotive, aircraft and aerospace industries to focus attention on a number of industries are taking. Although extensive investigations have been carried out on the mechanical properties of magnesium sheets, the corrosion behavior of these materials are still incomplete. In addition, corrosion rate of Mg alloys can be changed with heat treatments. Investigations of wrought magnesium alloys continue for new alloy development and finding different forming potentials. In this study, the corrosion behaviors of AM50 and AM60 Mg alloying sheets manufactured by twin-roll strip casting method was investigated with potentiodynamic polarization (PDS) technique in 3.5% NaCl aqueous solutions. Surface microstructures of the specimens before and after corrosion test have been observed by an optical microscope and scanning electron microscope (SEM).