Van'da yonca alanlarında küsküt (Cuscuta spp.) sorununun tespiti
Determination of the issue van alfalfa fields dodder (Cuscuta spp.)
- Tez No: 290219
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK TEPE, YRD. DOÇ. DR. İLHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmanın amacı Van ve çevresinde yonca alanlarında Cuscuta approximata Bab.'nın zararını belirlemek ve bölgedeki yonca üreticilerine en etkili kontrol metotlarını önermektir. Van ve İlçelerinde (Erciş, Gürpınar, Muradiye, Gevaş, Çaldıran, Özalp, Saray ve Edremit) yonca üretim alanlarında 2010 yılında 120 üretici ile kişisel görüşmeler yapılmıştır. C. approximata'nın zarar düzeyini, üründeki tohumların, sulama suyunun kaynağını, gübreleme şeklini ve küskütle kontrol yöntemlerini belirlemek için anket çalışması hedeflenmiştir. Anket sonuçlarına göre; i) üreticilerin her yıl düzenli olarak küsküt sorunu ile karşı karşıya kaldıkları, ii) küskütsüz tohumluk kullanımına ve tarım aletlerinin temizliğine önem vermedikleri, iii) bazen iyi kurutulmamış hayvan gübresi kullandıkları, iv) genellikle küskütle bulaşık yemleri hayvanlarına yedirdikleri, v) küskütle mücadelede yeterli bilgiye sahip olmadıkları, vi) küsküte karşı kültürel ve kimyasal mücadele tedbirlerini almadıkları belirlenmiştir. Mevcut bulgular üreticilerin bitki sağlığı konusundaki bilgi eksikliğinden dolayı yonca üretim alanlarında küsküt zararının belirlenmesi ile ilgili önemli bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the actual extent of Cuscuta approximata damage in alfalfa fields and to suggest the most efficient control methods for alfalfa producers in the Van region. A total of 120 growers in the Van alfalfa production districts (Erciş, Gürpınar, Muradiye, Gevaş, Çaldıran, Özalp, Saray and Edremit) were personally interviewed in 2010. The survey aimed to determine the extent of C. approximata damage, to determine the source of crop seeds and irrigation water, the mode of fertilizing, the methods implemented in dodder control etc. Results of the survey determined that, i) the growers regularly face a dodder problem in each growing year, ii) growers do not take into consideration the use of dodder-free crop seeds and cleaning of farming tools, iii) growers occasionally use inadequately dried manure, iv) growers generally feed their animals with dodder-contaminated forage, v) apparently growers lack knowledge regarding dodder management, vi) growers don?t take cultural and chemical measures against dodder. The present findings comprise important findings regarding the establishment of dodder damage in alfalfa growing areas due to growers lack of knowledge and lack of phytosanitary measures.