Van'da yonca alanlarında yonca küskütü (Cuscuta approximata Bab.)'nün dağılımı ve yoğunluğunun belirlenmesi
Distribution and density of alfalfa dodder (Cuscuta approximata Bab.) in alfalfa fields in Van
- Tez No: 282938
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK TEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Yonca ekiliş alanlarında sorun olan küçük tohumlu yonca küskütü (Cuscutaapproximata Bab)'nün yoğunluğunu saptamak amacıyla yapılan bu çalışma2009 ve 2010 yıllarında, iklim özelliklerine göre Merkez-Edremit-Gevaş,Gürpınar, Muradiye-Çaldıran, Özalp-Saray ve Erciş olmak üzere ayrılanbeş bölgede her iki yılda da yoncadan toplam 500'er örnek alınarakyürütülmüştür. Çalışmanın yürütüldüğü ilk yılda birinci biçimiöncesinde yapılan ölçümlerde, küskütle bulaşık yoncanın ortalamayoğunluğu 37.8 sürgün/m², küsküte rastlanma sıklığı %48 olarak; ikincibiçim öncesinde yapılan sayımda ise ortalama yoğunluk 16.4 sürgün/m² verastlanma sıklığı %32 olarak bulunmuştur. İkinci yıl birinci biçimiöncesinde yapılan sayımda küskütle bulaşık yonca yoğunluğu ortalama14.5 bitki/m², rastlanma sıklığı %18; ikinci biçim öncesinde yapılansayımda ise ortalama yoğunluk 3.2 bitki/m², rastlanma sıklığı %8 olaraktespit edilmiştir. Küskütle bulaşık yonca sayısı üzerinden yapılandeğerlendirmeler sonucunda, 2009 yılında ilk biçimden önce en yoğunolarak Merkez-Edremit-Gevaş (51.3 sürgün/m²), ikinci biçim öncesindeMuradiye-Çaldıran (28.4 sürgün/m²) bölgeleri; 2010 yılında ise ilk veikinci biçiminden önce en yoğun olarak Gürpınar (28.7 ve 5.2 sürgün/m²)bölgesi belirlenmiştir. Sonuç olarak, bölgede küskütün yaygınlığınınyüksek olduğu ve mücadelesinin yapılmasının gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this experiment is the determination of the density of Alfalfadodder (Cuscuta approximata Bab) during 2009-2010 in the centers of thecities Van, Edremit, Gevaş, Gürpınar, Muradiye, Çaldıran, Özalp, andSaray, which has been a severe problem to the production of alfalfayield density. Five hundreds field-sampling frames were thrown inalfalfa growing areas and samples were collected from there in2009-2010. In 2009-2010, before the first harvest of alfalfa, thedodder infested alfalfa plants census was found 37,8 plants/m2, thefrequency of occurrence was found in 48%; the before the second harvestof alfalfa, the dodder infested alfalfa plants census was found 16,4plants/m2 and the frequency of occurrence was 32%. Also in 2010, beforethe first harvest of alfalfa, the dodder infested alfalfa plants censuswas found 14,5 plants/m2, the frequency of occurrence was 18%; thebefore the second harvest of alfalfa, the dodder infested alfalfaplants census was found 3,2 shot/m2, the frequency of occurrence wasfound 8%. Alfalfa stand density was determined before the first harvestby counting the number of surviving alfalfa plants per m2, the highestalfalfa intensity was found in Center of Van, Edremit, and GevaşCounties in 2009 (51,3 plants/m2), before the second harvest season thehighest alfalfa intensity was found in Muradiye-Çaldıran (28,4shot/m²); also in 2010 the highest alfalfa intensity was found inGürpınar (28,7 ve 5,2 plants/m2) prior to the first and second harvestof alfalfa.