Evaluating the complexity of business process models
İş akış modellerinin karmaşıklığının ölçümü
  1. Tez No: 290241
  2. Yazar: GÖKÇEN TONBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAZICI, PROF. DR. SANJAY MİSRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada iş akış modelleri için iş akış modellerinin karmaşıklığını ölçme yeteneğine sahip ölçütler tasarlanır. Tasarlanan ölçütler, yazılım ve iş akış modelleri arasındaki kavramsal benzerlikleri kullanarak, hata yoğunluğu ölçütlerinin iş akış modellerine uyarlanmasıdır.Bu tez, ağırlıklı ölçütler iş akışları için beklenmedik durum veya davranışlara karşı gösterge gibiyken, geliştirilen ölçütlerin şirketin iş akışlarını geliştirmeye yardımcı olduğunu gösteren, iş akış modellerinin değerlendirileceği bir çalışmadır. İş akış modellerinin karmaşıklığını ölçmeye yönelik yedi ölçüt uygulanmıştır.Üç tane olay güdümlü süreç zinciri (EPCs) karşılaştırmalı olarak değerlendirilir. Sonuç olarak, ölçütlerle yapılan bu değerlendirmenin avantajları ve dezavantajları diğer alakalı kalite ölçme araçlarına göre özetlenecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, metrics for business process models (BPMs), which are capable of measuring the usability, effectiveness and complexity of BPMs are proposed. The proposed model is adapting error density metrics to BPMs by considering the similarities between the conceptual characteristics of BPMs and software.The thesis will evaluate business process models to show that our metrics help the organization to improve their processes, as weighted measurements are indicators for unexpected situations/behavior for business processes. Seven metrics have been applied to evaluate the complexity of business process models.Three samples of Event Driven Process Chains (EPCs) have been evaluated in comparison with each other. Eventually, the advantages and disadvantages of evaluating BPMs with the proposed metrics will be summarized with respect to other related quality measurement tools.