Computation of resonant frequency of dual band triangular patch antenna
Çift bant üçgen yama antenlerde rezonans frekansının hesaplanması
- Tez No: 290240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, eşkenar üçgen yama antenlerin ve çift frekanslı eşkenar üçgen yama antenlerinin çalışma frekanslarının hesaplanması üzerinde durulmuştur. Eşkenar üçgen yama antenin rezonant frekanslarının bulunmasında iki model önerilmiştir. Önerilen her iki model kovuk modeli ile analiz edilmiş olup etkin kenar uzunluğu ifadeleri kullanılmıştır. Birinci ve ikinci modellerde sırası ile dinamik ve etkin dielektrik sabiti ifadelerine yer verilmiştir. Modellerin sonuçları CST benzetimi sonuçları, deney sonuçları ve literatürdeki teorik sonuçlar ile kıyaslanmış, daha kesin sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmada çift frekanslı eşkenar üçgen yama antenlerin çalışma frekanslarının hesaplanmasına da yer verilmiştir. Çalışmadaki anten kısa devre iğnesi ile kısa devre yapılarak, çift frekanslı eşkenar üçgen oluşturulmuştur. Üst ve alt frekanslarının hesaplanmasında empirik bir formül geliştirilmiştir. Sonuçlar ölçüm sonuçları ve iletim hattı modeli sonuçları ile kıyaslanmıştır. Tüm sonuçlar literatür değerleri ile kıyaslanıp, tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on calculating the resonant frequency of equilateral triangular patch antennas and calculation of the operating frequencies of dual-band shorting pin-loaded equilateral triangular patch antennas. Two models are proposed for the purpose of computing of resonant frequency of an equilateral triangular patch antenna of which are based on cavity model analysis and use effective side-length expression. The first model utilizes dynamic permittivity and the second one uses effective permittivity expressions, respectively. The results obtained from these models are compared with the theoretical, simulated (CST), and experimental results. The conformity in between the results obtained in this paper is closer when compared to the literature. This study also presents the computation of resonant frequencies of the dual frequency, shorting pin-loaded, equilateral triangular microstrip patch antennas. A Shorting pin is loaded to an equilateral triangular patch antenna in order to form a dual frequency operation. An empirical formula is developed for the calculation of upper and lower frequencies of a shorting pin-loaded equilateral triangular patch. The results are compared with the measured values as well as those obtained from the transmission line model. The results of both equilateral triangular patch and the shorting pin-loaded dual frequency triangular patch models are presented and discussed.