Semantic-based multimedia data access and retrieval
Çoklu ortamda anlam bazlı veri erişimi
- Tez No: 290256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ HAKKOYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Multimedya teknolojisindeki hızlı gelişmeler ve buna paralel olarak artan multimedya veri miktarları; veri erişim yeteneği yüksek çoklu ortam bilgi sistemlerini geliştirmeyi gerekli kılmaktadır. MPEG-7 gibi metadata için geliştirilmiş standartlar çoklu ortam bilgi sistemlerinin kullanabilecekleri uygun alt yapılar sunmaktadır. Bu çalışma, çoklu ortam bilgi sistemleri alanında kaydedilen ilerlemelerin izlenmesini, çoklu ortam verileri arasındaki anlam ilişkisinin kurulmasını ve geniş hacimli çoklu ortam verilerinin; anlam bazlı veri erişimini, indexlemeyi, kolay arama yapmayı ve geri kazanma yeteneğini dizayn etmeye elverişli olacak şekilde depolanması ile ilgili konuların araştırılmasını içermektedir. Bu çalışmanın sonucu baz alınarak çok çeşitli çoklu ortam uygulamaları geliştirilebilir.Bu bağlamda, aynı zamanda çoklu ortam uygulamaları geliştirenlerin çalışmamızın bulgularından ne şekilde faydalanabileceklerine de işaret ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Rapid advances in multimedia technology and ever increasing volumes of multimedia data make it necessary to develop novel multimedia information systems with rich retrieval capabilities. An appropriate standard (i.e., MPEG-7) based on metadata can be used by multimedia information system applications. In this research, we study the advances made in multimedia information systems research area, explore semantics among multimedia data, and investigate the issues related to the storage of large volumes of data in order to design a semantic-based access, indexing, search and retrieval capability. Based on such a capability, numerous multimedia applications can be developed (i.e., a multimedia presentation retrieval system).We point out in what ways multimedia applications can take advantage of the findings of our research.