The characterizations of some classes of linear operators between certain BK spaces
Muayyen BK uzayları arasındaki bazı lineer operatör sınıflarının karakterizasyonu
  1. Tez No: 290255
  2. Yazar: HAVVA NERGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBERHARD MALKOWSKY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, bazı temel tanım ve teoremler verildikten sonra, FK, BK, AKve AD uzayları teorisine giriş yapılmıştır. Daha sonra I.J. Maddox tarafından tanımlanmışolan bazı dizi uzayları tanıtılmış ve bu uzayların topolojik yapıları incelenmiştir. Daha sonragenelleştirilmiş Köthe-Toeplitz dual olarak da bilinen ß-dual tanımlanmış ve l(p) uzayınınß-dualinin bazı özellikleri araştırılmıştır. Bu bilgiler ışığında 0< pk ? 1ve q =(qk) sınırlı birdiziiken (l(p), l?(q)), (l(p), c0(q)) ve(l(p), c(q)) sınıfları karakterize edilmiştir. Bu karakterizasyonlar için gerek ve yeterkoşullar bir tabloda listelenmiştir. Son olarak, elde ettiğimiz genel sonuçların biruygulaması olarak (l(p), l?), (l(p), c0) ve(l(p), c) sınıfları karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, after some basic definitions and theorems, the general theoriesof FK, BK, AK and AD spaces are introduced. Then some special sequence spacesdefined by I.J. Maddox are introduced and their topological structures are studied.Afterwards the ß-dual, also known as the generalized Köthe-Toeplitz dual, is definedand some properties of ß-dual of the space l(p) are examined. In the light of thisinformation the classes (l(p), l?(q)), (l(p), c0(q)) and (l(p), c(q)) are characterizedwhere 0 < pk ?1 and q =(qk) is bounded sequence. The necessary and sufficientconditions for these characterisations are listed in a table. Finally as an applicationof our general results, the classes (l(p), l?), (l(p), c0) and (l(p), c) are characterized.