Kararlı serbest radikal grupları taşıyan yeni organik polimer kompozit elektrotlar
Novel organic polymer composite electrodes bearing stable radicals
  1. Tez No: 290278
  2. Yazar: HİLAL DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ESAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez kapsamında ikincil pillerde katot elektro-aktif malzeme olarak kullanılmak üzere TEMPO taşıyan polipirol ve polistiren polimerleri ve nanotüpler sentezlenmiştir. Özellikle, TEMPO taşıyan polipirol türevleri kullanılarak elde edilen kompozitlerin Li anota karşı katot olarak kullanıldığı pillerin 4,1-3,0V aralığında yüksek kararlılık gösterdiği, hızlı şarj edilebilir özellikte olduğu, şarj-deşarj kapasitesinin 21 mAh/g (aktif malzeme baz alındığında) olduğu ve yüksek deşarj verimliliğine (>%98) sahip olduğu gösterilmiştir. Aynı pilin şarj-deşarj enerji kapasitleri ise ilk döngü sırasında 83 ve 78 mWh/g, yüzden fazla döngü sonunda ise 78,2 ve 73,9 mWh/g olarak ölçülmüştür. Ancak yapılan pillerde teorik şarj-deşarj kapasitlerine ulaşılamamıştır. Ancak, teorik kapasitelerini %100'e yakını realize edildiğinde ulaşılacak kapasite değerleri düşünülürse, elektro-aktif malzeme olarak nitroksit radikali içeren pillerin mevcut pil teknolojilerine bir alternatif oluşturabileceği oldukça açıktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, polypyrrole, polystyrene and carbon nanotubes bearing TEMPO stable radicals have been synthesized in order to be used as electro-active cathode materials in secondary batteries. Especially, the secondary coin-size battery utilizing a cathode made of TEMPO bearing polypyrole-graphite composite material and a Li anode has demonstrated characteristics such as high stability in 4,1-3,0 V range, fast rechargeability, 21 mAh/g discharge capacity, and high discharge yield (> 98%) . The same battery had initial charge and discharge energy densities of 83 and 78 mWh/g, respectively. These enery densities have been measured to be 78,2 and 73,9 mWh/g after more than hundred charge/discharge cycles. But, the theoretical capacities have never been realized in the batteries constructed in our studies. However, once near 100% of the theoretical capacities are reached by employment of new syntheis techniques and new cell designs, these batteries utilizing TEMPO radicals as active cathode materials are promising to be alternatives for today?s battery technologies.