Systematical novel design of a refrigerator foot height adjustment device for patent applications
Sistematik tasarım metodu ile bir buzdolabı için ayak yükseklik ayar mekanizması tasarımı ve patent başvurusu hazırlığı
- Tez No: 290311
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TAÇGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Beyaz eşya sektörüne yönelik yükseklik ayar mekanizmaları tasarımcılar için özel bir ilgi alanıdır. Bu tip mekanizmalarınkullanımları oldukça karmaşık olabilir ya da çoğu kez tüketici beklentilerini tamamen karşılayamazlar. Bu nedenle bu tip mekanizmaların tasarımı için farklı yaklaşımlar veya özel teknikler kullanılmalıdır.Bu tez kapsamında, ev eşyaları (özellikle buzdolapları) için konfor seviyesini arttırmak amacına hizmet edecek bir yükseklik ayar mekanizmasının tasarımı için kapsamlı bir tasarım metodunun kullanılması hedeflenmiştir.Bu amaçla; komponent seçimi, tasarım & entegrasyonu, deneysel değerlendirmeler ve validasyona olanak sağlayan ?Sistematik Tasarım Prosedürü? yükseklik ayar mekanizmasının tasarımı için kullanılmıştır.Sistematik tasarım sadece problemi değil, aynı zamanda problemi oluşturan ve birbirine bağlı olan sistemlerle bu sistemler etrafındaki ortamı inceleme ve değerlendirmeyi sağlar.Tasarım sürecini kısaltırken sistematik bir şekilde çözüm oluşturulmasını sağlar. Metod kolayca birçok probleme uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Height adjustment mechanisms for consumer goods industry are special interest for designers. Some types of mechanisms may not totally meet customer requirements and, furthermore, they might be too complex to manage. So, different type of approaches or techniques is employed to design such kind of mechanisms.This thesis presents a comprehensive design methodology for constructing a height adjustment mechanism concepts for home appliances (especially for refrigerators) to increase comfort level.?The Systematic Design Procedure?, which includes component selection, design and integration, as well as experimental evaluation, is employed to construct a height adjustment mechanism.Systematic design refers to a process of design that looks not only at the problem that needs to be overcome, but also at the surrounding environment, and other systems that are linked to the problem. It tries to eliminate the time required for these processes, and create solutionsexhaustively in a systematical manner.Application of this methodology reduces the time required for the development and it can be easily and widely implicated for almost every kind of problems.