Designing of an optimum control system of heat producing system in thermal power plants to minimize heat production costs
Termik santrallarda ısı üretimini minimize edecek optimum kontrol sisteminin tasarımı
- Tez No: 290349
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Gelişen teknoloji ile beraber enerji hayatımızın önemli unsurlarında biri olmuştur. Günümüzde artan enerji ihtiyacı ve fosil yakıt kaynaklarındaki azalma, bu kaynaklardan elde edilen enerjinin daha verimli kullanılmasını gerektirmektedir. Özellikle ısıtma alanında bireysel kullanım (soba, kombi vb. sistemler) nedeniyle daha kaliteli enerji elde edebileceğimiz kaynaklar verimsiz bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sebeple endüstriyel tesislerin atık ısıları ile beslenen bölge ısıtma sistemlerinin, ısıtma ihtiyaçlarını karsılamada kullanımı, birincil enerji kaynaklarının verimli kullanılmasında etkin bir yoldur.Bu çalışmada sadece elektrik üretimi için tasarlanan bir santralın (Yatağan Termik Santralı) elektriğin yanında ısıyı da üretmesi durumunda santral proseslerinde meydana gelebilecek değişiklikler incelenmiş ve ortaya çıkan sonuçlara gore ısı üretiminde maliyetleri minimize edecek bir control sistemi tasarlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is becoming more important in our life with technological developments. At the present days, because of increasing energy demand and decreasing fossil fuel sources, using energy that is produced from these sources efficiently is more required. Especially in heating sectors, energy sources, that we can get more qualified energy like electric, are used to inefficiently by individual heating systems like stoves or combi. For this reason, using surplus heat from industrial plants in district heating systems to meet the heating requirements of apartments or etc. is the best way to efficiently use of fossil fuel sources.The main aim of this study is to design an optimum control system for a traditional thermal power plant (Yatağan Thermal Power Plant) that is only designed for electricity production heat generation to minimize heat producing costs by analyzing changes in plant processes in the case of heat generation with electricity.