Zebra balığında (Danio rerio) peroksiredoksin 6 geni rs41055489 polimorfizminin antioksidatif göstergeler ve ağır metal düzeyleri ile ilişkisi
The relationship of peroxiredoxin 6 rs41055489 gene polymorfism with antioxidative indicators and heavy metal levels in zebra fish (Danio rerio)
  1. Tez No: 290360
  2. Yazar: ZEYNEP ATASAYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN ESİN KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, ağır metallere karşı antioksidatif savunma mekanizmalarının göstergesi olan antioksidan enzim seviyeleri ile Peroksiredoksin6 (Prx6) rs41055489 gen polimorfizmi arasındaki ilişkilerin incelendiği ilk araştırmadır. Peroksiredoksinler (Prx), aktif redoks sistein kalıntılarının hidrojen peroksidi indirgemesinde kullanılan peroksidaz tipinde enzimlerdir. Çalışmamızda farklı subletal dozlarda ağır metaller (bakır, çinko, kadmiyum) uygulanmış zebra balıklarının solungaç dokularında Lipit peroksidasyon (LPO) Malondialdehit (MDA), antioksidatif enzimler olan Glutatyon (GSH), Katalaz (CAT) ve total protein seviyeleri incelendi. Bu çalışma, bakır, çinko ve kadmiyumun 0.1 ppm, 0.5 ppm, 1 ppm ve 5 ppm'lik subletal dozlarına maruz bırakılan zebra balıklarında (Danio rerio) yapıldı. Bu ağır metallere maruz bırakılan zebra balıklarında GSH, MDA, CAT ve total protein seviyeleri ölçüldü ve Prx6 geni rs41055489 genotipleri qPZR yöntemiyle saptandı. Sonuç olarak, ağır metallerin en düşük subletal dozlarının bile hücredeki antioksidan savunma mekanizmalarını aktive ettiği belirlenmiştir. Prx6 rs41055489 gen polimorfizminin heterozigot formunun, mevcut savunma mekanizmalarının çalışmasını engellediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is the first study examining the antioxidative defence mechanisms against heavy metals, searching for relationship between enzyme levels and Peroxiredoxin 6 (Prx6) rs41055489 gene polymorphism. Peroxiredoxins (Prx) are peroxine type enzymes which use redox active cysteine residues. In our study, Lipid peroxidation (LPO) Malondialdehyde (MDA), antioxidant enzymes such as Glutathione (GSH), Catalase (CAT) and the total protein levels in the gill tissues of zebrafish have been analysed as a response to sublethal doses of heavy metals (Cu, Zn, Cd). The study was performed on zebrafish exposed to 0.1 ppm, 0.5 ppm, 1 ppm and 5 ppm doses of copper, zinc and cadmium. The GSH, MDA, CAT and total protein levels have been measured and the Prx6 gene rs41055489 genotypes were determined with qPCR method in heavy metal exposed zebrafish. In conclusion, the lowest sublethal doses of heavy metals have been found activate cellular antioxidative defence mechanisms. Prx6 rs41055489 heterozygous gene polymorphism have been observed to inhibite present defence mechanisms.