Uzun süreli açlığın zebra balığı (Danio rerio) yağ asidi metabolizmasına moleküler etkileri
Molecular effects of long-term starvation on fatty acid metabolism in zebrafish, Danio rerio
  1. Tez No: 415268
  2. Yazar: AYŞE ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BAYIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada; zebra balığı (Danio rerio)'nda 70 gün süren açlığın ve 15 gün süren yeniden beslemenin yağ asit metabolizmasında görev alan bazı genlerin ekspresyonlarına ve tüm vücut asidi kompozisyonuna etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda açlık uygulanan grupta doymuş yağ asitleri (SFA) miktarı diğer gruplara göre daha yüksek çıkmıştır. Palmitik asit (16:0) tüm gruplarda baskın SFA olarak bulunmuş ve en düşük miktarı açlık uygulanan grupta belirlenmiştir. Yetmiş gün sonunda açlık uygulanan grupta linolenik asit (18:3 n-3), eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) değerleri yüksek bulunurken yeniden besleme sonunda bu değerlerin kontrol grubu değerlerine döndüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of a 70-day of starvation and a 15-day of refeeding period on fatty acid metabolism-related gene expressions and fatty acid composition of whole body in zebrafish (Danio rerio) was examined. At the end of the study, the highest amount of saturated fatty acid (SFA) was found in starved fish compared to other groups. Palmitic acid (16:0) was determined as dominant SFA in all groups and its lowest amount was stated in starved groups. After 70 days-starvation, linolenic acid (18:3 n-3), eicosapentaenoic acid (EPA) and docosahexaenoic acid (DHA) values are observed high at the starved group, and it was stated that these values became normal (control) after refeeding period.