Toplam kalite yönetimi (TKY) felsfesine göre, yöneticilerin çalışanlarına ilişkin işlevlerini yerine getirebilme düzeyi
Total quality management (TQM) philosophy of, employees of the management level functions fulfiling
  1. Tez No: 290375
  2. Yazar: İLKAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın ana amacı Üniversitelerde görev yapan yöneticilerinin Toplam Kalite Yönetimi ( TKY ) felsefesine göre; çalışanlarına ilişkin işlevlerini yerine getirebilme düzeyinin belirlenmesine yöneliktir. Bu amaçla: çalışanların, yöneticilerinin çalışanlarına ilişkin işlevlerini yerine getirebilme düzeyini algılama dereceleri ve algılama dereceleri arasında manidar farklılık bulunup bulunmadığı açısından cevap aranmış ve böylece üniversite yöneticilerinin Toplam Kalite Yönetimi felsefesine göre çalışanlarına ilişkin işlevlerini yerine getirebilme düzeyi araştırılmıştır. Bu araştırmada incelenen konuya ilişkin kaynaklar ve olgusal veriler ise dikkatle incelenmiştir.Araştırmanın çalışma grubunu, 2010?2011 Eğitim-Öğretim yılında Adıyaman İli sınırları içinde bulunan Adıyaman Üniversitesinde görevli çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen ölçekten yaralanılmış ve anketten elde edilen verilerin güvenirliği için yapılan istatistiksel incelemede SPSS programında iç tutarlıkları (Cronbach Alpha katsayıları) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research universities serving managers Total Quality Management (TQM) philosophy, aimed at determining the level of staff to carry out the functions.For this purpose, the employees, managers of employees to carry out the functions of sensing the level of significant difference between levels and the detection level of response in terms of whether there have been sought so that the university administrators and staff according to the philosophy of Total Quality Management to carry out the functions of the investigated level. This study examined sources and factual data on the subject is carefully examined.Research group of this study 2010-2011 academic year employees working at the University of Adiyaman is located within the province of Adiyaman. Survey technique was used in this research. The scale developed by the researchers was utilized in collecting data. Its reliability was tested in SPSS programme.