A comparative life cycle assessment study of a stand-alone mobile house with different power generation possibilities
Otonom bir mobil evde kullanılabilecek çeşitli güç üretim sistemlerinin kıyaslamalı yaşam döngüsü değerlendirmesi çalışması
- Tez No: 290388
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF NESET KADIRGAN, YRD. DOÇ. DR. GÖKÇEN ALEV ALTUN ÇİFTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Otonom Bir Mobil Evde Kullanılabilecek Çeşitli Güç ÜretimSistemlerinin Kıyaslamalı Yaşam Döngüsü DeğerlendirmesiÇalışmasıİnsanlığın çevreye olan ilgisi gibi yenilenebilir enerji sistemlerinin popülerliğide arttıkça yenilenebilir hibrid güç üretim sistemleri özellikle de otonomuygulamalar için daha ilgi çekici hale gelmektedir. Böylece söz konusu sistemlereko-verimliliği artırıp, ürün başına enerji ve ham madde kullanımını azaltarakküresel çevre problemlerine çözüm olmaktadırlar. Bu hedefe ulaşmak için var olanproses ve ürünlerin çevresel etkilerinin anlaşılması ve incelenmesi gerekmektedir.Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) ürün, süreç ve süreç basamaklarının ekoverimliliğinindeğerlendirilmesi için kullanılır. Bu çalışma mobil bir evin enerjiihtiyacını karşılayabilecek dokuz farklı hibrid yenilenebilir enerji sisteminin çevreseletkilerini YDD yaklaşımı ile incelemektedir. Bu alternatiflerde PV paneller verüzgâr türbininin kombinasyonları ana güç kaynağı, yakıt pili veya dizel jeneratördestek güç kaynağı, basınçlı veya metal hidrür tanklarda depolanan hidrojen fazlaenerji deposu olarak kullanılmaktadır. Çalışmanın sonuçları her ne kadar sera gazıemisyonu yapmasalar da, yenilenebilir enerji kaynaklarının kamuoyunun düşündüğükadar çevre dostu olmadığını ortaya koymuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlarışığında rüzgâr türbininin ana güç kaynağı, dizel jeneratörün destek kaynak olarakkullanıldığı bir sistemin bu tip uygulamalar için çevresel olarak en uygun çözümolduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
A Comparative Life Cycle Assessment Study of Stand-Alone Mobile House with Different Power Generation PossibilitiesAs the publics? interest towards environment and the popularity of renewableenergy systems grows, renewable hybrid power generation systems are becomingmore attractive, especially for stand-alone applications. Thus, in such systems toincrease eco-efficiency, reduce energy and raw material consumption per product isimportant to meet the global environmental problems. Achieving this target throughunderstands the environmental impacts of the current processes and products. LifeCycle Assessment (LCA) is used for the evaluation of the eco-efficiency of theproduct, processes and process steps. This study compares the environmentalimpacts of nine different hybrid power generation alternatives that meet the energydemand of a mobile house using LCA approach. These alternatives are combinationsof PV panels and wind turbine as main energy source, fuel cell and diesel generatoras backup source and batteries, compressed H2 and H2 in metal hydrides as backupenergy storage. The results of the study show that although they are carbon freerenewable energy sources are not as environmental friendly as thought by the public.A hybrid system using a wind turbine as main power source and a diesel engine asbackup power is the most environmentally sound solution for such demands.