Kompozit dış duvar malzemeleriyle üretilen bir yapının yeşil yapı bilgi modellemesi açısından irdelenmesi
Investigation of a building produced with composite exterior wall materials in terms of green building information modeling
- Tez No: 960205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF ONUR UĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kompozit Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Günümüzde yapı sektöründe sürdürülebilirlik ilkelerinin uygulanması, çevresel etkilerin azaltılması ve doğal kaynakların etkin kullanımı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), yapıların tasarımı, yapımı, işletilmesi ve yaşam döngüsünün tüm aşamalarında bilgi temelli kararlar alınmasına olanak sağlayarak sürdürülebilir inşaat uygulamalarını destekleyen yenilikçi işlevsel bir araç olarak öne çıkmaktadır. Bu doktora çalışmasının temel amacı, sürdürülebilir inşaat yaklaşımı doğrultusunda BIM tabanlı simülasyon yöntemleri kullanılarak dış duvar malzemesi seçimlerinin çevresel performans açısından değerlendirilmesidir. Bu kapsamda; Türkiye'de yaygın olarak kullanılan ve yerli hammaddelerle üretilebilen üç farklı alternatif dış duvar malzemesi—Pişmiş Kil Tuğla, Gazbeton Blok ve Bims Blok—seçilmiş ve bunların enerji performansları ile çevresel etkileri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, Düzce ilinde inşa edilmesi planlanan tipik bir dubleks konut binası, BIM simülasyon araçları kullanılarak dijital ortamda modellenmiştir. Bu süreçte hem ArchiCAD 27 hem de Revit 2024 yazılımları kullanılarak yapı bilgi modelleri oluşturulmuştur. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) simülasyonları için ArchiCAD yazılımına entegre EcoDesigner Star ve Revit yazılımına entegre çalışan Tally eklentileri kullanılmıştır. Böylece, her iki yazılımın çevresel etki değerlendirme sistemleri (EcoDesigner Star'ın CML metodolojisi ve Tally'nin TRACI sistemi) üzerinden elde edilen çıktılar karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Mimari yazılımların kullandığı değerlendirme metodolojileri arasındaki farklılıklar nedeniyle benzer girdilerle üretilen sonuçlar arasında kısmi uyumsuzluklar gözlenmiştir. Bu nedenle çalışma, yalnızca dijital simülasyonlara dayalı kalmamış; aynı zamanda sektörel uzman görüşlerine de başvurulmuştur. Düzce ilinde faaliyet gösteren inşaat sektöründeki profesyonellere uygulanan anket çalışması sonucunda Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemiyle malzeme tercihleri değerlendirilmiştir. AHP sonuçlarına göre; Gazbeton Blok birinci, Bims Blok ikinci ve Pişmiş Kil Tuğla üçüncü sırada yer almıştır. Sonuç olarak bu çalışma; yapı sektöründe sürdürülebilirlik odaklı malzeme seçiminde BIM tabanlı karar destek sistemlerinin etkinliğini ortaya koymakta, dijital modelleme araçlarının karşılaştırmalı analizini sunmakta ve yapay zekâ destekli bir BIM perspektifine doğru ilerleyen sürece katkı sağlamaktadır. Hem ileriye dönük (akıllı şehirler, otonom sistemler) hem de geriye dönük (topografya, afet verileri, geleneksel yapı bilgisi) entegrasyonun gerekliliği, BIM'in evrilen doğasında bütüncül bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the implementation of sustainability principles in the construction sector is of great importance in terms of reducing environmental impacts and effective use of natural resources. In this context, Building Information Modeling (BIM) stands out as an innovative functional tool that supports sustainable construction practices by enabling knowledge-based decisions to be made at all stages of the design, construction, operation and life cycle of buildings. The main purpose of this doctoral study is to evaluate exterior wall material selections in terms of environmental performance by using BIM-based simulation methods in line with the sustainable construction approach. In this context; Three different alternative exterior wall materials—Burnt Clay Brick, Aerated Concrete Block, and Pumice Block—which are widely used in Turkey and can be produced with domestic raw materials—were selected and their energy performance and environmental impacts were analyzed comparatively. In the first stage of the study, a typical duplex residential building planned to be built in Düzce was modeled in digital environment using BIM simulation tools. In this process, building information models were created using both ArchiCAD 27 and Revit 2024 software. For Life Cycle Assessment (LCA) simulations, EcoDesigner Star integrated into ArchiCAD software and Tally plug-ins integrated into Revit software were used. Thus, the outputs obtained from the environmental impact assessment systems of both software (EcoDesigner Star's CML methodology and Tally's TRACI system) were compared and analyzed. Due to the differences between the evaluation methodologies used by architectural software, partial incompatibilities were observed between similar inputs and the results produced. For this reason, the study was not only based on digital simulations; At the same time, sectoral expert opinions were also consulted. As a result of the survey applied to the professionals in the construction sector operating in Düzce, material preferences were evaluated with the Analytical Hierarchy Process (AHP) method. According to the AHP results; Aerated Concrete Block ranked first, Pumice Block ranked second and Burnt Clay Brick ranked third. As a result, this study; It reveals the effectiveness of BIM-based decision support systems in sustainability-oriented material selection in the construction sector, offers a comparative analysis of digital modeling tools and contributes to the process moving towards an artificial intelligence-supported BIM perspective. The necessity of both forward-looking (smart cities, autonomous systems) and retrospective (topography, disaster data, traditional building knowledge) integration shows the need for a holistic approach in the evolving nature of BIM.