Aksiyal-vektör mezonların kütle ve leptonik bozunum sabitlerinin hesaplanması ve K_0^*[B_s B K_0^*] köşelerinin analizi
Calculation of masses and leptonic decay constants of axial-vector mesons and analysis of vertexes of K_0^*[B_s B K_0^*]
  1. Tez No: 290443
  2. Yazar: SİNEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE SUNDU PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada önce g_D_s D K_0^* ve g_B_s B K_0^* etkileşme sabitleri, üç nokta KRD toplam kuralları çerçevesinde incelenmiştir. D[B] ve K_0^* (800) [K_0^* (1430)] mezonlarının sanal olduğu durumlara ait köşelerin ilişkilendirme fonksiyonları hesaplanmıştır. Daha sonra aksiyal-vektör mezonların leptonik bozunum sabitleri ve kütleleri, iki nokta KRD toplam kuralları ile hesaplanmıştır. İki kuarkın farklı spin çiftlenimlerine dayanan kuark modelinde, aksiyal-vektörlerin olası kuantum sayıları J^PC=1^++ ve J^PC=1^+- ile verilir. Bu çalışmada J^PC=1^++ ile verilen hafif aksiyal-vektör mezonların ve J^P=1^+ ile verilen ağır-hafif aksiyal-vektör mezonların kütleleri ve leptonik bozunum sabitleri incelenmiştir. Elde edilen kütle ve leptonik bozunum sabiti değerleri, Chiral pertürbasyon teorisi, Lattice KRD gibi farklı kuark modellerine dayanan pertürbatif olmayan yaklaşımların tahminleri ve mevcut deneysel değerlerle karşılaştırılmıştır ve değerlerin karşılaştırılan verilerle tutarlı oldukları görülmüştür. Leptonik bozunum sabiti ve etkileşme sabiti tahminleri ile ilgili henüz deneysel veri bulunmamaktadır. Ağır-hafif mezon geçişlerine ait etkileşme sabitlerinin bilinmesi, Standart Modelin test edilmesinde önemli bir aşama olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this work firstly the coupling constants g_D_s D K_0^* and g_B_s B K_0^* are analysed in the framework of three point QCD sum rules. The correlation functions of the vertex are calculated considering both D[B] and K_0^* (800) [K_0^* (1430)] mesons off-shell. Later leptonic decay constants and masses of the light axial-vector mesons are calculated within the framework of the two point QCD sum rules. In the quark model, depending on different spin couplings of two quarks possible quantum numbers for the axial-vector mesons are given by J^PC=1^++ and J^PC=1^+- . In this work leptonic decay constants and masses of the heavy-light axial-vector mesons with J^P=1^+ and light axial-vector mesons with J^PC=1^++ are analysed. The results of mass and leptonic decay constants are in a good consistency with the existing experimental values and the predictions of the other non-perturbative approaches such as different quark models, Chiral perturbation theory, Lattice QCD etc.. There is no experimental data related to predictions on leptonic decay constans and coupling constants yet. The knowledge of heavy-light mesons transition coupling constants will be an important stage for testing of the Standart Model.