Skaler mezonların kütle ve bozunma sabitlerinin hesaplanması ve Ds*DK1 (Bs*BK1) köşelerinin analizi
Calculation of masses and decay constants of scalar mesons and analysis of Ds*DK1 (Bs*BK1) vertices
- Tez No: 290444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE YILMAZKAYA SÜNGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hadronların güçlü etkileşmelerini tam olarak anlayabilmek için Kuantum Renk Dinamiği' nin (KRD) pertürbatif olmayan bölgesini çok iyi incelemek gerekir. Büyük mesafelerde kuark-gluon etkileşmeleri güçlü olduğundan (?~1) pertürbatif olmayan etkiler baskındır. KRD vakumundaki pertürbatif olmayan etkiler nedeniyle kuark ve gluon kondensat operatörlerinden katkılar gelir. Bu kondensat değerlerinin belirlenmesi KRD' deki Hapsolma olayını ve Kiral Simetri Mekanizmasını daha iyi anlayabilmemiz açısından da oldukça önemlidir.Skaler mezonların deneysel olarak teşhis edilmesi zor olduğundan içyapıları ve özellikleri hala net olarak bilinmemektedir. Bu nedenle teorik çalışmalar büyük önem taşımaktadır. Mezonların bozunma sabitlerinin tam olarak tespit edilmeleri de önemlidir.Mezon etkileşme sabitleri düşük enerjili KRD hakkında bilgi veren temel parametrelerdir. Güçlü etkileşme sabitlerinin tam olarak belirlenmesi mezonlar arasındaki güçlü etkileşmeyi, bunlar arasında oluşan güçlü potansiyeli ve parçacıkların doğası ve yapısı hakkında daha iyi bilgi edinmemizi sağlar.2003 yılında B fabrikası olarak adlandırılan BaBar ve BELLE deneylerinde yeni charmonyum durumlarının üretimine başlanmıştır. Ds(2317) ' in keşfinden başlayarak ondan fazla ağır mezonlar rapor edildi ( X, Y ve Z). B ve yeni charmonyum durumlarından her ikisinin de D ve/veya Ds* ile iki ara duruma bozunduğu görülmüştür.Bu çalışmada hafif-hafif ve ağır-hafif skaler mezonların kütle ve bozunma sabitleri iki-noktalı KRD toplam kuralları kullanılarak hesaplanmıştır. Ds*DK1 (Bs*BK1) köşeleri incelenmiş ve üç-noktalı KRD toplam kuralları kullanılarak etkileşme sabitleri için nümerik değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to understand strong interactions of hadrons precisely, one needs to investigate non-perturbative region of Quantum Chromo-Dynamics (QCD) very well. Non-perturbative effects are dominant because of quark-gluon interactions which are strong ( ?~1) at large distances. Due to non-perturbative effects in QCD vacuum contributions come from quark and gluon condensate operators. Determination of these condensate values is also quite important in terms of our better understanding of confinement in QCD and Chiral Symmetry Mechanism.Due to difficult to diagnose scalar mesons experimental, their structures and features are still unclear. Therefore theoretical studies have great importance. Diagnose of the decay constants of mesons precisely are also important.Meson coupling constants are basic parameters which give information about low energy QCD. Determination of strong coupling constants precisely allows us to acquire better knowledge about coupling constant between mesons, a strong potential which occur among them and nature and structure of particles.In 2003 BaBar and BELLE collaborations called B factories started to produce new charmonium states. Beginning with the discovery of Ds(2317), more than ten heavy mesons are reported (the X, the Y and the Z). It has been reported that both B and the new charmonium states decay into an intermediate two body state with D and/or Ds* .In this study, masses and decay constants of light-light and heavy-light scalar mesons are evaluated using two-point QCD sum rule. Ds*DK1 (Bs*BK1) vertices are investigated and numerical values of coupling constants are obtained using three-point QCD sum rule.