Kablosuz algılayıcı ağ ve matlab web sunucusu kullanarak bir uzaktan izleme sisteminin gerçekleştirilmesi
Realizing a remote monitoring system by using matlab web server and wireless sensor networks
  1. Tez No: 270359
  2. Yazar: MEHMET BAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kablosuz algılayıcı ağ sistemlerinden günümüzde sivil ve askeri pek çok alanda istifade edilmektedir. Kablosuz algılayıcı ağlar, kullanıcılara bilgiyi, çok hızlı ve kablosuz olarak sundukları için kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Tez çalışmasında, 2 adet algılayıcı doğru akım motorlarına bağlanmış ve algılayıcı üzerindeki, sıcaklık, nem ve algılayıcı pil voltajının yanı sıra doğru akım motorlarının akım bilgisi merkez düğüme iletilmiştir. Tez çalışmasında algılayıcıların üzerindeki analog dijital çevirici girişi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen çalışmada, Jennic firmasına ait JN 5139 EK 10 model Evaluation Kit kullanılmıştır. İzleme sistemi için PHP programı ve MySQL veri tabanı kullanılarak bir arayüz çalışması hazırlanmıştır. Bu arayüz ile zaman ve mekan problemi olmaksızın kullanıcılar internete bağlı bir bilgisayar ile düğümlerdeki değişimleri anlık olarak görebilmektedir. Ayrıca, kullanıcılar seçtikleri zaman aralığında seçilen parametrenin değişimini grafik ortamında görebilmektedir. Bu işlem için Matlab Web Sunucusu kullanılmıştır. Gerçekleştirilen çalışma, kablosuz algılayıcı ağ sistemleri kullanan kişilere ve öğrencilere yol gösterecek birçok uygulamayı içinde barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Wireless sensor network systems today are being exploited in many civilian and military areas. Wireless sensor Networks offering a fast tranfer of data. For that reason, they are becoming common day by day. Sensor modul?s temperature, humidity and battery voltages together with dc motor?s current information which is sensed by analogue inputs of sensors transferred to coordinator node. Sensor node?s analogue inpupts have many usage areas. Jennic EK 10 Evaluation kit is used in this study. Web interface is created by PHP and MySQL database is used for storing datas for monitoring nodes. Users can examine sensor node?s by using this web interface. Also, Matlab web server is used for graphic analysing system. Remote users can select the time intervar, graphic type and when graphic draw buton is pressed graphic is created by matlab web server program. This study have many applications to guide people and students who want to use wireless sensor network systems.