Politetrafluoroetilen malzemede darbe kırılma tokluğununun esas kırılma işi metoduyla incelenmesi
Impact fracture toughness of polytetrafluoroethylene material investigation of essential work of fracture method
  1. Tez No: 290449
  2. Yazar: MUSTAFA ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ARMAĞAN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, politetrafluoroetilenin (PTFE) dinamik yükler altında kırılma davranışı, darbe esas kırılma işi (essential work of fracture-EWF) metoduyla incelenmiştir. PTFE'ye katılan farklı dolgu malzemeleri (bronz, cam elyaf, karbon) ile PTFE'nin farklı numune kalınlıkları ve PTFE'nin farklı sıcaklıklarda kırılma davranışı incelenmiştir.EWF parametrelerinin saptanabilmesi için farklı çentik uzunluklarına sahip tek kenarından çentikli darbe test numuneleri kullanılmıştır. Yüksek darbe hızında numunelere Charpy darbe testi uygulanmıştır. Darbe testi sonucu elde edilen veriler kullanılarak malzemenin esas kırılma işi parametreleri hesaplanmış ve sonuçlar grafiksel olarak sunulmuştur.Darbe testi ile hasara uğratılan numunelerin kırılma yüzeyleri Optik Mikroskop ile gösterilmiştir.Darbe numunelerinin kırılma yüzeyleri Taramalı Elektron Mikroskobu (TEM) ile gösterilmiş ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polytetrafluoroethylene (PTFE) fracture behaviour under dynamic loads, fracture behaviour of PTFE was investigated using EWF method. Different filling materilas created of PTFE blends (bronze, glass fiber, carbon) specimens with different thickness and different temparatures on fracture behaviour were investigated.Single edge notched impact test specimens with various ligament lengths were used to determine the EWF parameters. High impact velocity by specimens Charpy impact test were applied. EWF parameters were evaluated by using impact test results and represented graphically.After impact tests, the fracture cross sections of specimens were showed by Optical Microscope, the fracture cross sections of specimens were showed and investigated by Scannig Electron Microscope (SEM).