Teflon (PTFE) matrisli polimer kompozitlerde takviye edici malzemelerin partikül erozyonuna etkileri
Effects of reinforcing materials on particle erosion of teflon matrix polymer composites
  1. Tez No: 760074
  2. Yazar: KIYMET EŞİYOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teflon malzemesi mutfakta kullanılan tavalardan uçakların gövde malzemelerine kadar pek çok alanda yaygın bir şekilde kullanılan bir polimer malzemedir. Polimer malzemeler hafif olmaları, üretimlerinin ve şekillendirilebilirliklerinin kolay olmalarına rağmen katı parçacıklara karşı aşınma dirençlerinin düşük olduğu bilinmektedir. Bu nedenle teflon malzemelerinin erozyon aşınma dirençlerinin artırılabilmeleri için Bu özelliklerinin iyileştirilebilmeleri için çeşitli takviye elemanları ile kompozit bir yapı oluşturmak yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak elde edilen erozyon aşınma karakteristikleri üzerinde genel geçer bir kural bulunmaktadır. Bu nedenle gerçekleştirilen bu çalışmada, %25 cam fiber, %35 karbon ve %60 bronz eklenerek oluşturulmuş kompozit malzemelerin erozyon aşınma davranışları analiz edilmiştir. Erozyon deneyleri farklı parçacık püskürtme açılarında ve garnet parçacıkları ile gerçekleştirilmiştir. Erozyona uğramış numune yüzeyleri temassız optik profilometre ile ölçülmüştür. Meydana gelen aşınma mekanizmaları SEM ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Teflon material is a polymer material that is widely used in many areas from kitchen pans to aircraft body materials. Although polymer materials are light, easy to manufacture and formable, they are known to have low wear resistance against solid particles. For this reason, it is widely used method to create a composite structure with various reinforcement elements in order to increase the erosion wear resistance of Teflon materials. However, there is not a general rule on the erosion wear characteristics of materials. For this reason, in this study, the erosion wear behavior of composite materials formed by adding 25% glass fiber, 35% carbon and 60% bronze was analyzed. Erosion experiments were performed with garnet particles at different particle spray angles. The eroded sample surfaces were measured with a non-contact optical profilometer. The resulting wear mechanisms were characterized using SEM.