Çataldağ (Balıkesir) granitoyidinin petrografik ve jeokimyasal özellikleri
Petrographic and geochemical characteristics of çataldağ (Balikesir) granitoid
  1. Tez No: 290452
  2. Yazar: ÖZGÜR SAPANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHİ KÖPRÜBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Susurluk ilçesi (Balıkesir) doğusunda yüzeylenen Çataldağgranitoyidinin petrografik ve jeokimyasal özellikleriyle saptanması amaçlanmıştır.Çalışma alanında stratigrafik olarak en altta bulunan Paleozoyik yaşlı mermerarakatkılı yeşil şist ve mika şistten oluşan Fazlıkonağı formasyonu, Permiyen yaşlıkireçtaşı bloklarını bünyesinde barındıran Alt Triyas yaşlı konglomera, kumtaşı,çamurtaşı birimlerinden oluşan Karakaya formasyonu, Jura yaşlı tanımlanmamışkristalize kireçtaşları ve mermer birimleri, ile tüm bu formasyon ve birimleri tektonikdokanakla üzerleyen Yayla Melanjı yer almaktadır. Bu topluluk çalışma alanınaintrüzif olarak yerleşen Oligo-Miyosen yaşlı Çataldağ Granitoyidi tarafındankesilmektedir. Çataldağ plütonu Neojen yaşlı volkanik seriler ve çökel kayaçlar ileüzerlenmiştir.Yapılan petrografik analizler ile granitoyidin genelinde holokristalen dokununhakim olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte holokristalen doku özelliklegranitoyidin kenar ve dış yüzeyini oluşturan kayaçlarda yerini porfirik dokuyabırakırken, porfirik doku ve bu tip dokuda gözlenen katazma izleri dış zonlardayönlenmelerin ve basınç etkisinin işareti olarak yorumlanmıştır. Ayrıca ince kesitörneklerinde izlenebilen plajiyoklaslardaki zonlanmalar, granitin özellikle dış vekenar zonlarındaki hızlı soğumayı işaret etmektedir. Bu tip doku plütonun sokulumusırasında meydana gelen soğumanın özellikle dış zonlarda hız kazandığınıgöstermektedir.Çataldağ granitoyidinden alınan örnekler üzerinde yapılan jeokimyasal çalışmalarda,plütonun yüksek-K, kalk-alkalen ve peralümina karakterlerinde olduğu izlenmiştir.Çarpışma sonrası magmatizma özelliklerini taşıyan Çataldağ plütonunun, ana oksitelementlerinin ve Rb, Sr, Y ve Ba gibi iz elementlerin silikaya oranlamaları ileplütonun fraksiyonel kristallenme, asimilasyon-fraksiyonel kristallenme ve magmakarışması süreçlerinden geçtiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, determinig of the petrographic and geochemical characteristicof Çataldağ granitoid which surfaces eastern of Susurluk (Balıkesir) is purposed.Fazlıkonağı formation which is consisted of Paleozoic marble intercalated greenschist and mica schist form a basement part of the region, Karakaya formation isconsisting Earyl triassic conglomerate, sandstone, mudstone and Permian limestoneblocks, Jurassic unidentified cristallized limestones and marbles, and all thoseformations and units are overlain by tectonically unconformable Yayla mélange.This group cut by Oligo-Miyocene aged Çataldağ granitoidic intrusive which isemplaced in study area. However Çataldağ pluton unconformable overlain byNeogene detritics and volcanic rocks.Holocrystalline texture has been seen predominantly in granitoid and determinedwith the resuts of petrographic analysis which is done. However, holocrystallinetexture has been replaced by porphyritic texture especially on the rocks composedborder and outcrop sections of granitoid. And cataclysm marks have shown on theporphyritic texture as a result of pressure effect on the exterior sections of granitoid.In adition plagioclase zones have also characterized rapid cooling of the exteriorand border sections of granitoid.Geochemical studies has been done on samples which is taken from Çataldağgranitoid, the pluton has high-K, calc-alkaline and peraluminous characteristics. AlsoÇataldağ pluton has characteristic of the post-collisional magmatizm features, andsilicate versus the major elements and the trace elements like Rb,Sr, Y, ve Bacorrelations have shown the pluton experienced fractional crystallization,assimilation- fractional crystallization and magma mixing process.