Tek ve iki kademeli deney sisteminde peynir altı suyundan biyogaz üretiminin araştırılması
Study of biogas production from cheese whey in one and two stage test system
  1. Tez No: 290451
  2. Yazar: ERKUTAY TAŞDEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ SÜLEYMAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada peynir altı suyundan biyogaz üretimi araştırılmıştır. 83 ve 52 litrelik iki adet deney reaktörü imal edilmiş ve bu çalışmada kullanılmıştır.Tek kademeli biyogaz üretimi için 83 litrelik sindirici kullanılmıştır. Bu deneyde peynir altı suyu, inek gübresi ve tavuk gübresinden % 5, % 6 ve % 8'lik kuru madde miktarları (KMM) ile karışımlar oluşturulmuştur. % 5 KMM'lik beslemede 237,3 lt CH4/kg UO, % 6 KMM'lik beslemede 571,4 ltCH4/kgUO, % 8 KMM'lik beslemede ise 184,8 ltCH4/kgUO gaz üretkenliği elde edilmiştir.İki kademeli biyogaz üretiminde 52 (S1) ve 83 (S2) litrelik sindiriciler seri bağlanarak kullanılmıştır. S1 asitleşme reaktörü, S2 metan üretim reaktörü olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada % 6 KMM'lik günlük 2 kg beslemelerde 595 lt CH4/kg UO gaz üretkenliği elde edilmiştir. Fakat asitojen sindiricinin dengeli çalışması sağlanamamıştır. Peynir altı suyu ile biyogaz üretiminde tek kademeli ve iki kademeli sürekli sistem arasında verim farkı görülmemiştir. Bu sebeple sadece peynir altı suyundan biyogaz üretimi için tek kademeli sistem daha uygundur.
Özet (Çeviri)
In this study, biogas production from cheese whey has been investigated. Two reactors that has 83 and 52 liter capacity was constructed and used in the experiments. For one stage biogas production, the reactor that has 83 liters capacity was used. In this experiment, cheese whey, cow manure, poultry manure; % 5, % 6 and % 8 dry matter was mixed and used. At nutrition feeding with % 5 total solid (TS) 237,3 lt CH4/kg UO, % 6 TS 571,4 lt CH4/kg UO and % 8 TS 184,8 lt CH4/kg UO gas productivity has been achieved. For two stage experiments both 52 (S1) lt and 83 (S2) lt digesters were used with serial connection. S1 was used for acidification and S2 was used for methane production. In this study nutrition with % 6 TS was feed in the system and methane production rate was found 595 lt CH4/kg VS but asidogenesis digester working balance wasn?t provided. It has been found that there is no difference between one and two-stage system in production biogas from only cheese whey. In this case, one-stage system is more useful for biogas production from only cheese whey.