İvme sensör tabanlı laboratuvar acil destek uyarı sistemi
Accelerometer based laboratory emergency support and warning system
  1. Tez No: 290458
  2. Yazar: BURAK SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tez kapsamında, laboratuvar ve fabrika gibi ortamlarda yalnız başına çalışan personelin iş güvenliğini artırmak üzere acil durumları tespit edebilen giyilebilir bir ünite tasarlanmıştır. Bu ünite, BTE'de yürütülen LADUS projesi kapsamında geliştirilen kablosuz haberleşme ve sunucu yazılımı ile entegre edilerek acil destek uyarı sistemi oluşturulmuştur. Sistem temel olarak personelin üzerinde bulunan ve acil durumları tespit eden taşınabilir ünite, güvenlik birimlerine arayüz sağlayan kontrol bilgisayarı, veri iletimini sağlayan kablosuz ağdan oluşmaktadır.Donanım çalışmaları kapsamında, taşınabilir ünitenin şematik ve PCB tasarımları yapılıp, üretimi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu ünitenin üzerindeki gömülü yazılım ve acil durum tespiti ile ilgili algoritmalar geliştirilerek kablosuz haberleşme ve sunucu ile entegrasyonu sağlanmıştır. Tasarlanan ünite ile kullanıcının hareketsizlik, pozisyon ve aşırı hareketlilik gibi aktiviteleri algılanarak sunucuya uyarı mesajının gönderilmesi, kullanıcının kendi isteğiyle acil durum uyarısı gönderebilmesi ve kullanıcıların konumlarının yönlendirici adreslerine bakılarak izlenebilmesi sayesinde iş güvenliğini arttıran bir sistem elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a wearable unit is designed in order to detect emergency status for increasing work safety of people working alone. This wearable device is integrated by the wireless communication with a server software in order to constitute the emergency and warning system. The system is constituted of a wearable unit, detecting emergency situations, the control computer providing interface for emergency control center and the wireless communication system.In the scope of hardware developments, the schematic design, the PCB design and the manufacturing of the wearable unit is carried out. Later, the embedded software and algorithms related the emergency status are developed, then the wearable unit is integrated with the wireless communication system and server application. With the designed system; after detecting long term inactivity, unexpected pose and excessive motion, an emergency message for the monitoring center is provided. By sending an emergency message on personnel?s own will and tracking personnel?s location based on the router address, a system is achieved which increases the work safety.