Faz korelasyonu temelli gömülü iris tanıma sistemi
Embedded iris recognition system based on phase correlation
- Tez No: 290459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KEMAL GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde biyometrik özelliklerden kimlik tespitine yönelik çalışmalar giderek artmaktadır. Ayrıca biyometrik kimlik tespitinin uygulama alanları da genişlemekte ve bu alanda ürünler piyasada önemli bir yer teşkil etmektedir. İris, yapısal olarak diğer organlarla karşılaştırıldığında biyometrik tanıma için daha tutarlı özelliklere sahiptir. Yaşa göre değişimi çok azdır ve dış etkenlerden iyi şekilde korunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde biyometrik tanımada iris kullanımı, yüksek tanıma/doğrulama başarımları vermektedir. Günümüzde irise alternatif ya da tamamlayıcı olarak, yüz şekli, kollardaki damar şekilleri ve parmak izi gibi özellikler de kullanılmaktadır. Ancak bu özellikler kolayca deforme olabilmektedir. Bu tez çalışmasında, bir sayısal işaret işleyici ve ona bağlı görüntü algılayıcısı ile kızılötesi bölgede göz görüntüleri alınarak iris bölgesinin tespiti ve bu bölge kullanılarak kimlik tespiti yapan bir sistemin geliştirilmesine yönelik çalışılmıştır. Geliştirilen iris tanıma sistemi ile güvenlik gerektiren yerlerde giriş-çıkış kontrolü yüksek doğrulukta yapılabilmektedir. Bu sistem ile kullanıcılar sadece bir kameraya bakıp gerekli giriş izni alabilecek ve anahtar, şifre, kart kullanımı gibi ekstra kontrollerle uğraşmak zorunda kalmayacaklardır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, studies on identity recognition using biometric characteristics increases day by day. Furthermore, application fields of biometric identity recognition broadens, and it has an increasingly large share of the markets as an application. Iris has more stable features than the other organs in structural sense. Changes in the iris structure is so little according to the age and it is well protected from the environmental factors. Owing to these features, the use of iris in biometric recognition gives high detection/verification accuracy. In recent days, facial structures, vessel shapes on the arm, fingerprint and such are used individually or supplementary to the iris for biometric recognition. However, this features can be deformed easily. In this thesis, it is worked on a system that detects iris region in eye image captured in infrared band using an image sensor interconnected to a digital signal processor, and performs identity recognition on detected iris region. With the developed iris recognition system, entrance control can be performed with high accuracy. Persons will take the required permission for entry just only looking a camera and they won't have to deal with any extra controls like key, password or card, with this system.