Mühimmatlar için elektronik zaman ayarlı ateşleyici sistem tasarımı
Design of an electronically settable initiation system for ammunitions
  1. Tez No: 343968
  2. Yazar: FARUK ULAMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, tapa içerisindeki fiziksel alana sığabilecek boyutlarda elektronik zaman devresi ve başlatma devresi içeren mikrokontrolör tabanlı elektronik sistem tasarlanmıştır. Daha sonra, bu sisteme istenilen zaman bilgisini gönderen ikinci bir elektronik sistem eklenmiştir. Elde edilen sistemin tapaya entegrasyonunu sağlamak için tapanın mekanik tasarımı üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Tasarlanan elektronik sistemin çalışmaya başlaması için gerekli sinyal, ivme algılayıcı bir sensör aracılığıyla sağlanmıştır. Sistemin; elektrikli kapsülü, girilen sürenin sonunda paraladığı hem simülasyon programıyla hem de laboratuvar ortamında gözlemlenmiştir. Bütün bu tasarım işlemleri, tapanın askeri standartlarda belirtilen testlere gireceği düşünülerek yapılmıştır. Çalışma esnasında Kırıkkale Üniversitesindeki ARGE ve elektronik altyapısı ile Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'nun mekanik üretim kabiliyetleri birlikte kullanılmıştır. Elde edilen sistemin ileriki süreçte daha da geliştirilerek kalifiye edilmiş ürün haline getirilmesi, milli savunma teknolojilerinin gelişimine büyük fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, a microcontroller based electronic system containing electronic time circuit and initiator circuit, which can fit into the available space in the fuze, was designed. Afterwards, second electronic system to send desired time value to the aforementioned system was supplemented. To integrate the two developed systems into the fuze, some modifications were done on the mechanical design of the fuze parts. A signal required to initiate the electronic system was obtained by means of an inertial switch. Detonation of electrical primer by system at the end of the sent time value was also observed both simulations programs and laboratory conditions. The whole design process was carried out by taking into consideration that the fuze system is to be tested according to the related military standards. In this study, the R&D and electronics capability of Kirikkale University was utilized in conjunction with the mechanical production capabilities of MKEK. The current system can be improved in forthcoming studies and finalized as a full-scale qualified product, which shall greatly aid in the development of national defense technologies.