Maleik anhidrit'in yüksek molekül ağırlıklı ?-olefinlerle kopolimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of copolymers of maleic anhydride with high molecular weight ?-olefines
- Tez No: 290473
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİDAYET MAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, poli(maleik anhidrit-alt-1-okten) ve poli(maleik anhidrit-alt-1-deken)'in sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir.Sentezler kompleks radikal kopolimerizasyonu şeklinde benzoil peroksit başlatıcısı kullanılarak çözelti fazında 70 ? C sabit sıcaklık banyosunda gerçekleştirilmiştir. Sentezler farklı monomer konsantrasyonları denenerek yapılmıştır. Kopolimerler, metanolde çöktürülmüş, yüksek miktarda dioksan ile yıkanmış ve 40 ? C'de vakum altında kurutulmuştur.Karakterizasyon aşamasında 25 ? 0,03 ? C'de yapılan vizkozimetrik ölçümler yardımıyla farklı monomer konsantrasyonlarıyla elde edilen ürünlerin molekül ağırlıkları arasındaki ilişki incelenmiştir. Daha sonra sentezlenen polimerlerin yapıları NMR, elementel analiz, titrasyon ve FTIR yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Termal davranışları TGA yöntemiyle çalışılmıştır. FTIR yönteminden elde edilen verilerle kullanılan monomerlerin birbirlerine göre monomer reaktiflik oranları bulunmuştur.Son olarak kopolimerlerin bileşimi hem elementel analiz hem de FTIR yöntemleriyle aydınlatılmış ve sonuçlar sentezlenen tüm kopolimerlerin ardışık kopolimerler olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis and characterization of poly(maleic anhydride-alt-1-octene) and poly((maleic anhydride-alt-1-decene) were carried out.The complex radical copolymerization reactions by using benzoyl peroxide as an initiator were performed at 70 ? C. Syntheses of the polymers were studied by using different monomer concentrations. Copolymers were isolated from reacted mixture by precipitation with methanol, then washed with several portions of dioxane and dried at 40 ? C under vacuum.In characterization part, firstly the viscosimetric measurements were carried out firstly at 25 ? 0,03 ? C in water bath to investigate the relationship between the monomer concentrations and the molecular weights of the synthesized polymers. Then the structures of the synthesized copolymers were clarified by NMR, elemental analysis, titration and FTIR techniques. The thermal behaviour of the copolymers were studied by TGA method. The monomer reactivity ratios were calculated by using the data obtained from FTIR method.Finally the composition of the copolymers were analyzed by elemental analysis and FTIR methods and the results showed that all of the synthesized copolymers are alternating.