Developing a new linear induction motor drive with Z-source inverter using a DSP
Empedans beslemeli inverteri olan yeni bir lineer asenkron motor sürücüsünün DSP kullanılarak geliştirilmesi
  1. Tez No: 290483
  2. Yazar: BERRİN SÜSLÜOĞLU ETOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT MEHMET KARSLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tezin hedefi Z-beslemeli evirici ile doğrusal asenkron motorun sürücü sisteminin, donanım ve yazılım kontrol sistemini geliştirmektir. Bu çerçevede, çalışma, uç etkili lineer asenkron motorun matematiksel modelinin, doğrudan itme kuvveti kontrol yönteminin ve Z-beslemeli inverter için uzay vektör modülasyon tekniği de dahil olmak üzere analizlerini ve Matlab / Simulink bilgisayar benzetimlerini içerir.Bu tezde doğrusal asenkron motorun uç etkisi göz önüne alınarak akı tahmini algoritmasında iyileşme önerilmiştir. Akı tahminindeki iyileşme itme kuvveti tahmininde iyileşmeye de sebep olmuştur. Stator akı tahmininde integral kararsızlığını önlemek için büyüklük ve faz kompanzasyon terimleri eklenmiş alçak geçiren dijital filtre kullanılmıştır.Gerçek zamanlı deneyler Texas Instruments TMS320F2812 dijital sinyal işlemcisi ve“Code Composer Studio”yazılım araçları kullanılarak yapılmıştır. Yakın tarihte geliştirilen Z-beslemeli evirici ile dc bara geriliminde, geleneksel eviriciler ile elde edilemeyen artış sağlanabilir. Aynı bacaktaki anahtarlama elemanlarının aynı an kapalı olmasına izin veren bu topoloji sayesinde geleneksel eviricilerde evirici devresinin bozulma riskini önlemek için kullanımı zorunlu olan ölü zaman ihtiyacını ortadan kaldırır.Elde edilen benzetim ve deney sonuçlarında kısa devre süresi kontrol edilerek evirici geriliminde, giriş dc gerilimine oranla yaklaşık %90 artış elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main focus of this thesis is to develop a linear induction motor drive hardware and software control system with Z-source inverter. Within this framework, the study involves the analysis and Matlab/Simulink computer simulation of the mathematical representation of the linear induction motor including end-effect, direct thrust control, and space vector modulation technique for Z-source inverter.This thesis proposes an improvement in flux estimation algorithm by taking into end effect. Improved accuracy of the estimated flux linkage is shown to obtain a more accurate electromagnetic thrust model using direct thrust controller. To estimate the stator flux and thrust correctly, a discrete form of the low-pass filter including magnitude and phase errors compensation terms is used instead of a pure integrator to prevent the integral instability.The real-time experiments have been carried out by the use of Texas Instruments TMS320F2812 digital signal processor and ?Code Composer Studio? software tools. The recently developed Z-source inverter provides a way of boosting the input voltage, a condition that cannot be obtained in the traditional inverters. It also allows the use of the shoot-through switching state, which eliminates the need for dead-times that are used in the traditional inverters to avoid the risk of damaging the inverter circuit.The results obtained from the simulations and experiments conducted in this study illustrate that it has been possible to increase the inverter bridge voltage about 90% above the input dc link voltage by controlling its shoot-through period.