Ehrlich asit tümörlerinin sitogenetik açıdan incelenmesi
Investigation of perspective cytogenetic of Ehrlich ascites tumors
  1. Tez No: 290482
  2. Yazar: LEMAN ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kanser sitogenetiği, kanser araştırmalarına yönelik olarak spesifik kromozom anomalilerinin tanımlanmasına, primer ve sekonder değişikliklerin ve özellikle kırık noktalarının belirlenmesine olanak sağlamaktadır.Pasajlanarak devamı sağlanan deneysel Ehrlich asit tümörünün agresifliğinin arttığı çalışmalarda bildirilmiştir. Ancak bu durumun moleküler mekanizması hakkında herhangi bir çalışma yapılmamıştır.Bu çalışmada, Mus musculus Balb/C türü farelerde oluşturulan Ehrlich asit tümörü, fareye inoküle edildiği ilk günden itibaren, ardı ardına, toplamda 20 adet pasaj yapılmıştır. Ehrlich asit hücrelerinin 19'dan 31'e kadar farklı sayılarda kromozomlara sahip olduğu gözlenmiş ve kromozom görüntüleri fotoğraflandırılmıştır. Bunun yanı sıra, hücre kinetikleri de değerlendirilmiştir. Ehrlich asit hücrelerinde mitotik indeks oranları, her pasaj için logaritmik bir artış göstermemesine rağmen tüm pasajların mitotik indeks oranı %50'den fazla çıkmıştır.Sonuç olarak; Ehrlich asit tümörü pasajlandıkça, kromozom sayısında veya mitotik indeksinde paralel olarak logaritmik bir artış gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer cytogenetics, cancer research is to identify specific chromosome abnormalities, especially in primary and secondary changes and determination.Passaged provided more, experimental Ehrlich ascites tumor?s Increased aggressiveness have been reported in the studies. However, no studies have been performed on the molecular mechanism of this condition.In this study, Ehrlich ascites was passeged totaly 20 times by injected to mice from first day to end of the study. It was observed to have different numbers of chromosomes from 19 to 31 of Ehrlich ascites tumor cells. Ehrlich ascites cells contain different number of chromosomes changing from 19 to 31 of Ehrlich ascites tumor cells and was photographed chromosomes. Although, Ehrlich ascites cells was not shown logaritmic increasing, mitotic index rates in Ehrlich ascites cells was increased up to 50%.In conclusion, as Ehrlich ascites tumor chromosomes number and mitotic index of Ehrlich ascites tumor cells was not shown logaritmic increasing.