Türkiye'de turizm sektöründe uygulanan herşey dâhil sistemin orta öğretim seviyesinde turizm eğitimine etkileri
Impacts of all-inclusive system on tourism education in the secondary level in Turkey
  1. Tez No: 290511
  2. Yazar: LEVENT TOLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Müsteri memnuniyetini ön plana çıkararak rekabetin hızla arttıgı hizmet sektöründe kalite en önemli unsur haline gelmeye baslamıstır. Turistik isletmelerde uygulanan sistemler klasik hizmet anlayısı ile uygulanmakta olan oda-kahvaltı yâda yarım pansiyon ve tam pansiyon konaklama türlerinin yerine, kahvaltı, ögle ve aksam yemekleri, tüm ara ögünlerde verilen yemekler, yerli-yabancı / sıcak soguk içkiler/içecekler, animasyonlar, spor aktiviteleri ve müsterilerin ihtiyaç duyabilecekleri diger tüm aktivite ve hizmetlerin fiyata dâhil oldugu bir sistem haline gelmistir. Birçok ülkede oldugu gibi Türkiye'de de hızla olarak isletmeler tarafından benimsenmistir. Turizm sektörünün etkilendigi ve etkiledigi birçok sektör mevcuttur. Ancak bunlardan sektörün çift yönlü etkilesim içerisinde oldugu unsur egitim olgusudur. Dolayısı ile sektörde uygulanan Her sey dâhil tatil sisteminin ülkemiz turizmi ve turizm egitimi üzerinde çesitli etkileri bulunmaktadır. Türkiye'de turizm sektöründe uygulananher sey dâhil sistemin orta ögretim düzeyinde turizm egitimi veren Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri'nin egitimi üzerine etkilerini olumlu veya olumsuz yönlerinin ortaya konulmustur.Türkiye arastırmanın yapıldıgı tarih itibarı ile 110 Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi oldugu tespit edilmis ve bu okulların tamamında 29 523 ögrenci egitim aldıgı görülmüstür. Bu ögrencilerden 5895 ögrenci 11. sınıfa 6116 ögrenci ise 12. sınıfadevam etmektedir. Arastırmamızdaki ögrencilere yönelik yapılacak çalısmanın evreni toplamda 12 011 ögrencidir. Yine bu okullarda görev yapan ögretmen sayısı 2206 dır. Ancak bu sayının 750 ögretmen meslek dersi ögretmeni veya meslek dersi ögretmen kökenli idarecidir. dareci ve ögretmenlere yönelik yapılacak çalısmanın evreni ise 750 olarak belirlenmistir. Bu durumda evrenler göre örneklem sayıları ise ögrenci çalısması için 500 ögrenciye anket uygulanmasına; idareci ve ögretmen çalısması için ise 150 idareci/ögretmene anket uygulamasının uygun olacagı hesaplanmıstır. Arastırma 133 meslek dersi ögretmeni/idareci ve 760 ögrenciye anket uygulanması ile gerçeklestirilmistir.Arastırmaya katılan Meslek Dersi/darecinin anketi doldurma tarihi itibarı ile görev yaptıkları egitim kurumlarına göre dagılımları; %95,5 Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde görev yapmakta iken %4,5 Ticaret Meslek Lisesi veya Çok ProgramlıLiselerin Turizm alanında görev yapmakta oldugunu belirtmistir. Bu egitimcilerin; %63,2'lik oran ile bayan, %36,8'lik oranla erkektir. Yas olarak dagılımda ise % 4,5'i 20? 29 yas aralıgında oldugunu; % 36,8'i 30?39 yas aralıgında oldugunu; % 52,6'sının 40? 49 yas aralıgında oldugunu; % 6'sı ise 50 ve üstünde oldugunu belirtmistir.Katılımcıların Müdür veya Müdür Bas Yardımcısı %21,8; Müdür Yardımcısı %9,8; Bölüm veya Atölye sefi %20,3; Meslek Dersi Ögretmeni ise % 48,1 seklindedir. Görevlerinin yanı sıra anket dolduran katılımcıların mesleki alanda branslara göredagılımı ise; Konaklama seyahat Hizmetleri olan %69,2; Yiyecek çecek Hizmetleri olan 19,5 dir. Arastırmaya katılan egitimcilerin sitem ile egitimin etkilenmesi karsılastırmasında anlasılır bir önem düzeyinde (p> 0,05) bir farklılasma tespit edilmemistir.Arastırmada yer alan 760 ögrencinin % 68,2'si erkek, %31,8'i kız ögrencidir. Bu ögrencilerden; %1'i 14 yasının altında olup, % 19,6'sı 14?16 yas aralıgında; % 79,6'sı 17-19 yas aralıgında; % 0,7'sinin ise 20 yas ve üstünde oldugunu belirtmistir.Ögrencilerin sınıflara göre dagılımı %58,8 11. sınıf ögrencisi, %41,2 12. sınıf ögrencisidir. Arastırmaya katılan ögrencilerin aldıkları egitim ile sistem degiskenleri açısından her sey dâhil sistemin egitime etkisi duyarlılık algısındaki farklılasmanın olupolmadıgına bakılmıs olup, önem düzeyinde bir farklılasma tespit edilmistir. (p > 0,05) Yapılan arastırmada egitimciler tarafından hersey dâhil sistem egitim-sektör iliskisi açısından ele alındıgında sistemin tüm yönleri ve uygulamaları iledegerlendirmesinin olumsuz oldugu yönündedir. Ancak ögrenciler arasında sistemin degerlendirmesi yapıldıgında sistemin kendi egitimlerine olumlu etkisi olmasının yanı sıra ögretmen ve okul idarecilerinin sistemin etkisi hakkında olumsuz düsüncelerinin de farkındadırlar. Egitimcilerin kalite konusunda yeterlige dayalı personel yetistireme deki tereddütleri her sey dâhil sistem hakkında olumsuz öngörülerinin olusmasına neden olusmustur. Ancak bu olumsuz düsünceye sistemin içerisinde birebir bulunan ögrenciler aynı oranda katılmamaktadırlar. Bu sonuçlar ısıgında her yönü ile farklı özellikleri olan turizm sektörünün turizmegitimi iliskisini farklı boyutta ele alınıp, degerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle çalısmanın sektör ile egitimin yakınlasmasına katkı saglarken, yetistirilen ögrenciler ile egitmenler arasındaki görüs farklılıklarını da ortadan kaldırılmasına katkı saglaması amacıyla öneriler gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
Quality is the most important element in tourism sector, as client satisfaction comes info prominence and competition increases in service sector. In the touristy workings, the system turned into all- inclusive which all services such as breakfasts, lunches dinners, snacks, all labeled alcohol and alcohol- free drinks, cold and hot beverages, animations, sportive activities, e.t.c. are included to the price instead of classical hotel management understanding such as room- breakfast, demi pension and full pension. All inclusive system has been adopted in Turkey as in the world. There are lost of sector which is included by tourism sector and include to tourism sector. Nevertheless, education and tourism are effected each other mutually. Therefore, all inclusive system has an influence on tourism and tourism education in various directions. In Turkey, positive and negative impacts of the system on Vocational High Schools for Hotel Management and Tourism have been observed.Turkey has 110 Vocational High Schools for Hotel Management and Tourism with 29,523 students totally. 5895 of these students have education in 11th class (level) and 6116 students are in 12th class (level). Number of these students which take place in our survey is 12,011 totally. Number of teachers in the schools is 2,206. However, 750 of this number are vocational lessons? teachers or administrators who were vocational lessons? teachers formerly. Macrocosm of the study for teachers and administrators is specified as 750. Therefore the numbers of sampling according to the macrocosms calculated as 500 students and 133 administrators/teachers. 760 students answered the questionnaire.The dispersion rate for the teachers/administrators according to the education institutions, where they serve in at the date that they answered to the questionnaire, was stated as 95.5% in Vocational High Schools for Hotel Management and Tourism, 4.5% Vocational High Schools for Trade or Tourism Field of Multiple Programmed High Schools. 63.2% of these educators is female and the remaining is male. The dispersion rate for the educators according to their ages was specified as 4,5% between 20-29, 36,8 % between 30-39, 53,6% between 40-49, 6 % at 50 +. 21.8% of the educators areAdministrators or Head Assistants, 9.8 % Assistants, 20.3% Chief of Department or workshop and 48.1% Teachers for Vocational Lessons. The rate of the educators, whotake place in this survey, according to their branches are specified as 69.2% Accommodation and Travel Services and 19.5% Catering Services. The considerable variation has not been defined at the comparison fort he system and education by the view of the educators who participate to the survey (p>0.05) . 68.2% male and 31.8% female of 760 students has taken place in the survey. The dispersion rate for the students according to their ages was specified as 1% under 14,19.6% between 14-16, 79.6% between 17-19 and 7% 20+. 58.8% of the students was at 11th class (level). And the remaining was at 12th class (level). It was analyzed if there was a synergism between the education and the all-inclusive system by the view of the students. A considerable variation was determined (p> 0.05). Opinions of the educators, about all directions of the system and practice of the system with regard to correlation among education, the system and the sector, arenegative. However, the influence of the system on the education has been accepted positively by the students and they are aware of their teachers? negative opinions on the system. Suspense?s of the educators on training of the qualified personnel have given rise to their negative foresights on the all- inclusive system. However, the students, who take place in the system, have not agreed to the fore sights of their teachers at the same rate. In the light of this survey, the connection between the tourism sector and the tourism education, that have different characteristics, should be reappraised in distinctdimensions. There fore the suggestions take place in this study in order to contribute to be affiliated to the sector and the tourism education and to be contributed to be annihilative the diversity of opinions between the students and their teachers.