Interactive approaches in multi criteria decision making involving discrete alternatives
- Tez No: 2907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET ÇOK AMAÇLI KARAR PROBLEMLERİNDE ETKİLEŞİMLİ YAKLAŞIMLAR TANER, Orhan Veli Yüksek Lisans Tezi, Endüstri Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Murat KöKSALAN Ocak 1988, 153 sayfa Çok amaçlı karar problemleri, gelişmekte olan yönetim organizasyonları ile birlikte daha sık karşılaşılır duruma gelmekte ve bu gelişme, problem çözümünde karar destek sistemlerine olan gereksinimi açıkça ortaya koymaktadır. Bu çalışmada“alternatif çözümler arasından değişik amaçlar için en iyi çözümü seçerken karar vericinin süreç içindeki rolünü azaltma ”problemi üzerinde duruldu. En iyi çözümü seçmek için uygun olmayan çözüm alternatiflerinin belirlenerek elenmesini hedefleyen yöntemler geliştirildi ve denendi. Çalışmalarda karar vericinin konsültasyonu alternatif çözüm çiftleri arasındaki tercihinin sorulması ile alındı ve değerlendirildi'. Araştırma boyunca, konu ile ilgili literatürde yer alan çalışmalardan faydalanıldı ve hepsi belirli varsayımlar çerçevesinde her koşulda en iyi alternatifi belirliyebilen yöntemler geliştirildi. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTERACTIVE APPROACHES IN MULTI CRITERIA DECISION MAKING INVOLVING DISCRETE ALTERNATIVES TANER, Orhan Veli M.S. in Industrial Engineering Supervisor i Assoc. Prof.Dr. Murat KOKSALAN January 198B, 153 pages Multi criteria problems are becoming more and more common in real life with continuously developing management organizations. With the increasing occurences of multi criteria problems the need for a decision aid in solving problems becomes more evident. In this study we consider the problem of choosing the most preferred alternative among discrete alternatives that need to be evaluated in terms of multiple criteria. We are essentially concerned with identifying worst alternatives without requiring an unreasonable amount of information of a decison maker. We devolop methods for the cases of cardinal criteria which guarantee to find the most preferred solution under mild assumptions. All the methods require the decision maker to choose between selected pairs of alternatives. In development of methods we use the previous research in the field and carried out some.experiments to fill the gaps in some areas. Key. Words_ :Multi criteriadecision making, interactive _apprjDNach^jdejciAion_maker