Yeni iletişim ortamlarının alt kültürlere etkisi
The influence of the new media on the sub-cultures
  1. Tez No: 290839
  2. Yazar: ZÜLAL ZEYNEP ATAGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada yeni iletişim ortamlarının özellikle de çevrimiçi sosyal paylaşım ağlarının alt kültürler üzerindeki etkisi incelenmiştir. İnternetle birlikte gündelik hayatımızda yerini alan sosyal çevrimiçi paylaşım ağları geçen gün önemini daha çok hissettirmektedir. Dolayısıyla da toplumlar ?global bir köy? oluşturmaktadırlar.Bu çalışmada amaç, son yıllarda hayatımızı etkisi altına alan internet ve yeni iletişim ortamlarıyla birlikte, toplumun aykırı yanını oluşturan altkültürlerin bu araçlardan nasıl etkilendiğini ortaya koymaktır.Çalışmada yöntem olarak literatür taraması kullanılmıştır. Çalışma öncesi temel varsayımımız internet ile birlikte ortaya çıkan yeni iletişim ortamlarının altkültürler için hızlı ve kolay örgütlenebilen bir fırsat oluşturduğu yönündedir. Ancak çalışma sonucunda bu avantajının dışında, yeni iletişim ortamlarının altkültürleri yok edecek birçok koda sahip olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of the new media, especially the social media, on the sub-cultures have been studied in detail. The social media which is in our daily lives in company with internet has been more noticeable with every passing day. Consequently, civilization turns into a ?global village?.Main goal of the study is to show the changes of the sub-cultures regarding to usage and the change of the new media tools. In this study, literature survey has been used as a method.My basic assumption before the study was, this change supplied a possitive way for the sub-cultures to create a fast and well-organized communication system.In conclusion, at the end of this study, it has been realized tha, new media tools has many negative effects, which kill the main characteristic of sub-cultures in this virtual world.