Exploring the influence of streetwear culture on design elements in retail stores of İstanbul: Brand consumer experiences
Sokak gı̇yı̇mı kültürünün istanbulda yer alan mağazalardakı̇ tasarım ögeleri üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇nı̇n araştırılması: Marka tüketici deneyimleri
- Tez No: 864113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA PINAR ÖZEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial Design, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sokak giyimi kültürü, moda akımının ötesine geçerek, bireysel ifade ve kültürel diyalog için kritik bir araç olarak kendini göstermektedir. Hip-hop ve kaykay gibi çeşitli kentsel alt kültürlerde köken alan bu hareket, sadece stil tercihlerini değil, aynı zamanda toplumsal değişimleri ve bireysel kimlik anlatılarını da yansıtmaktadır. İsyan ve bireysellik sembolü olarak başlayan sokak giyimi, bu alt kültürlerde kendine özgü bir moda tarzına evrilmiş ve kentsel etkileri bünyesinde harmanlamıştır. Sokak giyiminin evrimi ve kimliği, moda, sanat ve kendini ifade etme yönlerini birleştiren figürler ve markalar tarafından şekillendirilmiştir. Bu kültürel unsurların birleşimi, grafikler, cesur tipografi, canlı renk paletleri ve kültürel simgelerin kullanımı ile karakterize edilen özgün bir estetik yaratmıştır. Sokak giyiminin önemi, estetik cazibesinin ötesine geçerek, giysi ve marka imajlarının karmaşık kültürel anlatıları ve bireysel kimlikleri yansıtan araçlar olarak işlev görmesini sağlamaktadır. Bu semiyotik boyut, sokak giyimini kültürel tartışmalara ve kişisel ifadeye güçlü bir katkıda bulunarak öne çıkarmaktadır. Mağaza atmosferinin tüketici davranışını şekillendirme üzerindeki etkisi büyüktür. Temel çalışmalar, mağaza ortamlarındaki çevresel katmanlar ve duyusal deneyimlerin önemini vurgulamaktadır. Renk, aydınlatma ve dokusal malzemeler gibi her duyusal unsur, mağaza atmosferinin yaratılmasında kritik bir role sahiptir. Tüketici profillerindeki değişikliklere paralel olarak, mağazaların atmosfer tasarımı, deneyim odaklı bir iletişim kanalına dönüşmektedir. İnteraktif alanların mağazalara entegrasyonu, tüketici deneyimlerini zenginleştiren ve duyusal bir etkileşim sağlayan bir etkiye sahiptir. Renk, aydınlatma ve malzeme seçimi gibi unsurlar, belirli duyguları uyandırarak tüketici etkileşimini artırmaktadır. Marka kimliğinin mağaza deneyimine entegrasyonu, markanın hikayesini ileten bir kanal olarak işlev görerek, tüketici algılarını ve deneyimlerini şekillendirmektedir. Tasarım öğelerinin ve çevresel katmanların etkileşimi, alışveriş deneyimini yeniden tanımlamakla kalmaz, mağaza tasarımının marka kimliğini geliştirmede ve tüketici katılımını derinleştirmede önemli bir rol oynar. Sokak giyimi kültürü, bu kültürel anlayışı yansıtan markaların yaratılmasına ilham kaynağı olmuş ve bu markalar, sokak giyiminin estetiğini ve anlayışını yansıtan bir mağaza yaklaşımı benimsemeye yönlendirilmiştir. Bu markalar, tasarımlarında ve tüketici deneyimlerinde özgünlüğü, topluluğu ve yaratıcı ifadeyi vurgulayarak, mağaza alanlarını kültürel değerler ve çekicilikle uyumlu hale getirmiştir. Sokak giyim markaları, mağaza tasarım ögelerini ürün sergileme amacının ötesinde, tüketicilere sokak giyiminin kültürel dokusunu deneyimleme fırsatı sunmak için kullanmıştır. Tasarım öğelerinin, çevresel katmanların ve mağaza alanlarında deneyim yaratmanın karmaşık etkileşimi, yalnızca alışveriş deneyimini yeniden tanımlamakla kalmaz, aynı zamanda mağaza tasarımının marka kimliğini geliştirmede ve tüketici katılımını derinleştirmedeki önemli rolünü de sağlamlaştırır. Sokak giyimi kültürü, bu farklı kültürü yansıtan markaların yaratılmasına ilham verdi ve bu markaları sokak giyiminin anlayışını ve estetiğini yansıtan bir mağaza yaklaşımı benimsemeye yönlendirdi. Kökleri sokak giyiminin benzersiz kimliğine dayanan bu markalar, tasarımlarında ve tüketici deneyimlerinde özgünlüğü, topluluğu ve yaratıcı ifadeyi vurgulayarak mağaza alanlarını kültürün değerleri ve çekiciliğiyle rezonansa girecek şekilde şekillendirdi. Sokak giyim markaları mağaza tasarım ögelerini sadece ürünleri sergilemek için değil, aynı zamanda tüketicilere sokak giyiminin kültüre dokusuna gömülü bir deneyim sunmak için kullanır. Literatür taramasına dayanarak, sokak giyimi kültürü, mağaza alanı ve tüketici deneyimi arasındaki etkileşimi anlamak için kavramsal bir model önerilmiştir. Bu model, sokak giyiminin estetik ve semiyotik unsurlarının mağaza ortamlarında nasıl bir araya getirildiğinin araştırılmasına yön veren teorik bir çerçeve görevi görmektedir. Model, sokak giyimi kültüründen etkilenen mağaza tasarım ögelerinin tüketici algılarını ve davranışlarını derinden etkilediğini öne sürmektedir. Model, sokak giyimi kültürünün mağaza tasarımı üzerindeki etkisini anlamak amacıyla üç bağımsız değişkeni tanımlar: trend odaklı mağaza tasarım ögeleri, sokak giyimi kültürel referansları ve mağaza içi deneyim alanları. Her bir değişken, mağaza atmosferini şekillendirerek tüketici semiyotik etkileşimini etkilemektedir. Trend odaklı tasarım unsurları, ürün tasarımının ve sunumunun mağaza ortamlarında sokak giyim kültürünün özünü nasıl yansıttığını vurgular. Sokak giyimi kültürel referansları, mağaza alanı içinde sokak giyimi kültürüne özgü simgeler ve imajların entegrasyonunu kapsar. Mağaza içi deneyim alanları, mağaza alanlarını sıradan bir ortamdan, sokak giyim kültürüyle uyumlu kültürel ve deneyimsel bir merkeze dönüştürmeyi hedefler. Sokak giyimi kültürünün etkisini ve tüketici etkileşimi üzerindeki etkisini anlamak amacıyla kapsamlı bir literatür taraması yapılmış ve İstanbul'daki çağdaş sokak giyimi mağaza (House of SuperStep, SneaksUp, Reflect Studio) ortamlarının tüketici davranışları üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak için anketler ve analizler gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçları ve mağaza incelemeleri, sokak giyim markalarının ve mağaza tasarım ögelerinin sokak giyim kültürünü nasıl yansıttığını ve tüketici deneyimlerini nasıl geliştirdiğini göstermiştir. Sokak giyimi mağaza semiyotiğinin önemi vurgulanmakta, sokak giyimi kültürüne özgü anlamların ve sembollerin tüketiciler tarafından nasıl algılandığı ve markayla olan etkileşimlerini nasıl şekillendirdiği açıklanmaktadır. Literatür taraması, mağaza analizleri ve yapılan anketlerin değerlendirilmesi, trend odaklı mağaza tasarım ögelerinin tüketici deneyimine etkilerini açıkça ortaya koymaktadır. Bu tasarım ögeleri, sokak giyim kültürünün özünün mağazalara aktarılmasında kritik bir rol oynamaktadır. Malzeme seçimi, renk paleti ve grafik ögeler gibi her tasarım kararı, sokak giyim kültürünün ruhuyla uyumlu bir şekilde yapılmaktadır. Bu kararlar hem güncel trendlerle hem de sokak giyim kültürü ve marka kimliğiyle uyumlu olacak şekilde alınmaktadır. Mobilya, sergileme üniteleri ve diğer mağaza donanımlarının tasarımı, sokak giyim kültürünün geniş anlatısına katkıda bulunacak şekilde endüstriyel tasarım perspektifiyle ele alınmaktadır. Mağaza değerlendirmeleri ve anket sonuçları, bu trend odaklı tasarım kararlarının sokak giyim kültürünün özünü tüketicilere etkili bir şekilde ilettiğini göstermektedir. Sokak giyim mağazalarında kültürel referansların entegrasyonu, tüketici deneyimini derinlemesine etkileyen önemli bir tasarım unsuru olarak ön plana çıkmaktadır. Grafiti, basketbol ve kaykay gibi sokak giyim kültürüne özgü simgelerin ve imgelerin mağaza tasarımına dahil edilmesi, bu kültürün özünü tüketicilere etkin bir şekilde aktarmak için stratejik olarak kullanılmaktadır. Literatür taramaları, mağaza analizleri ve anket sonuçları, bu kültürel referansların mağazaların çeşitli bölümlerinde sokak giyim kültürünün özünü iletmek için stratejik olarak kullanıldığını doğrulamaktadır. Bu düzeydeki semiyotik etkileşim, geleneksel mağaza deneyimini aşarak, alışverişi sokak giyim kültürünün kültürel manzarasını yansıtan bir deneyime dönüştürmektedir. Sokak giyimi mağaza tasarımında, mağaza içi deneyim alanlarının önemi giderek artmaktadır. Tüketici etkileşimini artırmanın ve sokak giyim kültürünün özünü iletebilmenin kritik bir faktörü haline gelmiştir. Yapılan literatür taramaları, detaylı mağaza analizleri ve anket sonuçları, bu mağazalardaki interaktif ve deneyimsel alanların, kültürü tüketici deneyimine aktarmada kilit bir role sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, kültürel ve semiyotik hassasiyetin mağaza tasarımında ne kadar önemli olduğunu yeniden teyit etmekte, sokak giyimi kültürü, mağaza tasarımı ve tüketici etkileşimi arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamak için kavramsal bir modelin önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, sokak giyimi kültürünün mağaza tasarımında ve tüketici kültüründeki evrilen rolü üzerine geleceğe yönelik düşünceler de sunulmaktadır. Anket sonuçları, deneyimsel alanların mağaza atmosferine olumlu katkıda bulunduğunu ve genel tüketici deneyimini güçlendirdiğini göstermektedir. Ancak, bu etkileşimli alanların hepsi sokak giyimi kültürünün semiyotiklerini eşit derecede yansıtmamaktadır. Bu farklılık, farklı deneyimsel alanların sokak giyimi kültürünün temel semiyotikleriyle nasıl iletişim kurduğunu veya bu temel unsurlardan nasıl ayrıldığını vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu tez, sokak giyimi kültüründen etkilenen mağaza tasarım ögelerinin, tüketici etkileşim ve deneyimleri üzerindeki etkisini araştıran kapsamlı bir çalışmadır. Sokak giyimi kültürünün, mağaza tasarımındaki yansımalarının incelenmesi, sokak giyimi kültürünün ve bu kültüre özgü semiyotiklerin tüketici algısı ve mağaza atmosferi üzerindeki etkisini anlamaya yönelik önemli bir adımdır. Tezde sunulan kavramsal çerçeve, sokak giyimi kültürü, mağaza tasarımı ve tüketici etkileşimi arasındaki etkileşimi anlamak için bir yol haritası sunmaktadır. Trend odaklı tasarım ögeleri, sokak giyimi kültürel referansları ve mağaza içi deneyim alanlarının analizi, bu karmaşık ilişkinin daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır. Bu çalışma, mağaza tasarımında kültürel ve semiyotik hassasiyetin ne kadar önemli olduğunu yeniden teyit etmekte, sokak giyimi kültürünün mağaza tasarımında ve tüketici kültüründe evrilen rolü üzerine geleceğe yönelik düşünceler sunmaktadır. Sokak giyimi kültürünün mağaza tasarımında ve tüketici etkileşimi üzerindeki etkisi, gelecekteki araştırmalar için de zengin bir alan sunmaktadır. Bu çalışma, sokak giyimi kültürünün ve ona özgü tasarım ögelerinin tüketici deneyimleri üzerindeki etkisini detaylı bir şekilde irdelemekte ve bu alandaki gelecekteki araştırmalar için yeni perspektifler önermektedir.
Özet (Çeviri)
The evolution of streetwear from its origins as a niche urban subculture to its status as a significant influencer in the global fashion industry represents a remarkable cultural transition. The core of streetwear originates from various subcultures, notably hip-hop and skateboarding. At its core, streetwear embodies a tapestry of complex semiotics, where every symbol, style, and motif carry a significance far beyond the realm of mere fashion. These elements embody expansive cultural narratives and serve as expressions of group and individual identity. Streetwear's style is deeply rooted in self-expression, rebellion against mainstream fashion norms, and the ethos of belonging to a distinct cultural group. This cultural movement blends comfort, functionality, and unique design, reflecting the diverse influences of its origins. An in-depth examination of streetwear's semiotics reveals how its distinct symbols and motifs have transformed into powerful tools for self-expression and cultural identification. These features, which include iconic graphics and unique brand collaborations, transcend conventional aesthetic appeal. They act as communicators of profound messages and facilitators of connection among individuals with shared perspectives. Through this lens, streetwear surpasses the boundaries of traditional fashion, evolving into a medium that articulates both personal and collective identities, thereby reflecting its dynamic and influential role in the contemporary fashion landscape. Streetwear culture inspired the creation of brands that reflect this distinct culture, leading them to adopt a retail approach that mirrors the ethos and aesthetics of streetwear. These brands, rooted in streetwear's unique identity, have shaped their retail spaces to resonate with the culture's values and appeal, emphasizing authenticity, community, and creative expression in their design and consumer experiences. In the realm of retail design, the influence of design elements on brand experience and consumer engagement takes center stage. Environmental cues and sensory channels play a significant role in shaping the retail atmosphere and influencing consumer behavior. Design elements such as, color, lighting, material choices and spatial organization have impacts on crafting retail atmosphere. Furthermore, the shift towards a retail environment that not only showcases products but also engages consumers in memorable and interactive ways has a notable impact on the retail atmosphere. The integration of interactive areas, enriches consumer experiences, offering unique and captivating shopping encounters. Equally important is the exploration of brand identity and its role in crafting distinct shopping experiences. The intricate interplay of design elements, environmental cues, and creating interactiveness in retail spaces not only redefines the shopping experience but also solidifies the crucial role of retail design in enhancing brand identity and deepening consumer engagement. Based on the literature review, to understand the interplay between streetwear culture, retail space and consumer engagement a conceptual framework has been proposed. This model acts as a theoretical framework, steering the exploration of how the ethos and semiotic elements of streetwear are amalgamated into retail settings. It posits that the design elements of retail spaces, influenced by streetwear culture, profoundly impact consumer perceptions and behaviors. The model delineates independent variables such as trend-driven retail design elements, streetwear cultural references, and in-store experience spaces, scrutinizing their collective influence on cultivating an engaging retail atmosphere in context of streetwear brands. Consumer engagement within retail spaces influenced by streetwear, employing the conceptual model to dissect how various design elements modulate consumer interactions. The study integrates quantitative research method, encompassing surveys and analyses of contemporary streetwear retail environments, to unravel the nuances of consumer behavior in these contexts. It accentuates the significance of streetwear retail semiotics, elucidating how the meanings and symbols intrinsic to streetwear culture are perceived by consumers and how they shape their engagement with the brand. In its conclusion, the thesis synthesizes the insights gained, underscoring the significance of cultural and semiotic sensitivity in retail design. It reaffirms the importance of the conceptual model as a tool for understanding the intricate relationship between streetwear culture, retail design, and consumer engagement. The study also looks forward, contemplating the evolving role of streetwear in retail design and consumer culture, considering shifting trends.