Dijital mekânlarda kimliğin sembolik üretim sürecinde gençlik alt kültürleri: Ortaköy Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi örneği
Youth subcultures in the symbolic construction of identity in digital spaces: The case of Ortaköy Zübeyde Hanım Vocational and Technical Anatolian High School
- Tez No: 963437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM TUTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu araştırma, dijital kültürün genç bireylerin kimlik inşa süreçleri üzerindeki etkisini Sembolik Etkileşimcilik ve Sosyal Kimlik Kuramı çerçevesinde incelemektedir. Çalışmada, İstanbul Ortaköy Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 20 öğrenciden elde edilen nitel ve nicel veriler analiz edilmiştir. Veri toplama araçları arasında derinlemesine mülakat, mikrojest gözlemleri ve sınıf düzeyi analizleri yer almıştır. Araştırmada öğrencilerin dijital temsiller aracılığıyla kimlik performansı sergilediği, estetik normlara yatırım yaptığı ve sosyal medya platformlarında aidiyet stratejileri geliştirdiği saptanmıştır. Ayrıca, fiziksel ve dijital mekân deneyimlerinin kimlik anlatılarını etkilediği, sınıfsal ve kültürel sermaye farklarının ise dijital katılım ve görünürlük biçimlerini biçimlendirdiği gözlemlenmiştir. Dijital etkileşimlerin öğrenciler arasında hem grup içi aidiyeti pekiştirdiği hem de sembolik dışlanma örüntülerini ortaya çıkardığı görülmüştür. Çalışma, genç bireylerin dijital platformlarda sürdürdükleri kimlik anlatılarının yalnızca bireysel tercihlerle değil; aynı zamanda mekânsal, sınıfsal ve kültürel etmenlerle şekillendiğini göstermektedir. Araştırma sonucunda, eğitim ortamlarının dijital kimlik oluşum süreçlerini bütüncül bir yaklaşımla ele alması ve dijital eşitsizlikleri gözeten katılımcı pedagojik modeller geliştirmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of digital culture on the identity construction processes of young individuals within the framework of Symbolic Interactionism and Social Identity Theory. The research analyzes qualitative and quantitative data obtained from 20 students studying at Istanbul Ortaköy Zübeyde Hanım Vocational and Technical Anatolian High School. Data collection tools included surveys, semi-structured interviews, micro-gesture observations, and grade-level analyses. The study found that students perform identity through digital representations, invest in aesthetic norms, and develop strategies of belonging on social media platforms. Moreover, it was observed that both physical and digital spatial experiences influence identity narratives, and differences in social and cultural capital shape the forms of digital participation and visibility. Digital interactions were seen to both reinforce in-group belonging among students and generate patterns of symbolic exclusion. The findings indicate that the identity narratives sustained by young individuals on digital platforms are shaped not only by personal choices but also by spatial, social class, and cultural factors. The study concludes that educational environments should approach digital identity formation processes through a holistic perspective and develop participatory pedagogical models that consider digital inequalities.