Muhafazakâr gençliğin bir ifade biçimi olarak Türkçe rap ve Türkiye'de hip-hop kültürü
Turkish rap and hip-hop culture in Turkey as a means of expression for the conservative youth
- Tez No: 290887
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TAYFUN AMMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Hip-hop kültürünün Türkiye'de yaşayan muhafazakâr gençlik ile olan ilişkisini ele alan bu çalışma, küresel nitelikteki bir gençlik fenomeninin yerel kimlikleri yeniden biçimlendiren bir araç haline gelirken, aynı zamanda kendisinin de dönüşüme uğrayarakyeniden tanımlanması sürecini incelemektedir. Türkiye'de Türkçe rap ve hip-hop, bir yandan toplumun yapısı paralelinde belli bir forma bürünürken, diğer yandan gençlerin özelliklerine göre farklılaşan heterojen bir yapı arz etmektedir. Muhafazakâr gençler de kendi arka planları bağlamında hip-hop'ı anlamlandırarak benimsedikleri değerler çerçevesinde hayatlarına aktarmaktadır. Araştırmanın amacı, bilhassa modernleşme sürecinde yaşanan değişimler bağlamında karşılaştıkları problemleri dile getirmek için rap müziği geçerli gördükleri bir araç haline getiren muhafazakâr gençliğin kimlik oluşumundaki hip-hop etkisini anlamaya çalışmaktır. Bu minvalde teorik tartışmaların yanı sıra, hip-hop kültürü ile irtibatlı gençlerle yapılan görüşmeler, çeşitli etkinliklerde gerçekleştirilen gözlemler ve şarkı sözleri analizleriyle bütünsel bir yaklaşımla mesele ele alınmaya çalışılmıştır. Bütün bunlar paralelinde gençliğin, küreselleşme sürecinde basit bir özentilikle şekillenen pasif alıcılar konumunda değil, toplumsal ve bireysel arka planları ve değerleriyle aktif bir biçimde kültür inşa eden katılımcılar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which deals with the relation of hip-hop culture to the conservative youth in Turkey analyzes the process in which a global phenomenon of youth undergoes a transformation and self-redefining process while becoming a medium of re-shaping local identities. In Turkey, Turkish rap and hip-hop gains a certain form parallel to social structure on the one hand, and it displays a heterogeneous structure based on the characteristics of the youth on the other. The conservative youth give meanings to hiphop in the context of their background and transfer it into their lives in accordance with their values. The purpose of the study is to understand the effect of hip-hop on the formation of the conservative youth?s identity who adopts it as a medium to convey the problems they face in the context of the changes occurred in the modernization processin particular. In this respect, in addition to theoretical discussions, the case is studied with holistic approach by means of interviews with young people in contact with hiphop culture, observations during various activities, and analyses of song lyrics. In the light of foregoing studies, it is found that the youth are not passive recipients motivated by simple imitation, but participants who build a culture by social and personal backgrounds and values.