Elektroeğirme yöntemiyle INP nanoliflerin üretimi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterizarion of INP nanofibres by electrospinning method
- Tez No: 290891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA EVCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Elektroeğirme; viskoelastik polimer çözeltisi damlasının elektrostatik alan etkisiyle, mikron altı incelikde polimer ve seramik nanoliflerinin üretildiği prosesdir. Endüstride; optoelektronik ve mikroelektronik cihazlar için InP çok önemli bir malzemedir. Enerji band boşluğu 1,34 eV olup bileşikleri yüksek absorbans ve güneş pili uygulamarı için elverişlidir.Bu çalışmada elektroeğirme yöntemi kullanılarak InP nanolif üretim teknolojisi irdelenmiş, lif morfolojisi, XRD, DTA-TGA, optik ve elektrik özellikleri incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda elektroeğirme yöntemi esnasında işlem değişkenleri olarak; uygulanan voltajın etkisi, toplayıcı ile besleme ünitesi arasındaki mesafenin ve akış hızının etkisi incelenmiştir. Elektroeğirme yönteminde kullanılan çözelti InCl3, PVP, NaHPO4 içermektedir. Bu yöntemle. InP nanolifler boyutunda52,95-86 nm başarıyla üretilmiştir.Deneyler sonucunda 25-30 kV voltaj değerinde ve 7-10 cm elektrotlar arası mesafede en iyi üretim sonuçları alınmıştır. InP nanoliflerinin enerji bant aralığı değerliği 0.4 eV-1.06 eV arasında bulunmuştur. Aktivasyon enerjisi 30 kV'da 0.040 eV, 25 kV'da 0.029 eV ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Electrospinning is a process by which polymer and ceramic nanofibers with submicron scale diameters, can be formed when a droplet of viscoelastic polymer solution is subjected to high voltage electrostatic field. Indium phosphide is an important material for the industry of microelectronic and optoelectronic devices. A direct band gap of 1.34 eV, combined with a high absorption, makes it very suitable for thin film solar cells.In this study InP nanofiber production technology by means of electrospinning method was studied and fiber morfology, XRD, DTA-TGA, optical and electrical properties was investigated. In the experimental studies, effect of system parameters on the fiber morfology in electrospinning method are; the applied voltage, the distance between collector and feeding unıt and the speed of flow. InP nanofiber with a diameter 52.95-86 nm have been succesfull prepared by electrospinning metod using that solution that contained PVP, InCl3, NaHPO4.These experiments showed that 25-30kV powerlevel and the distance between the electrodes as 7-10 cm could give the best results. Band gap enegy values of InP nanofiber are found between 0.4-1.06 eV. Activation energy of InP nanofiber are measured 0.040 eV for 30 kV, 0.029 eV for 25 kV.