Elektroeğirme yöntemiyle mühendisliği yapılmış vasküler greftlerin üretimi için AgGa0.2In0.8Se2 bileşiği katkılanmış polihidroksialkanoat nanoliflerinin eldesi
Preparation of AgGa0.2In0.8Se2 doped polyhydroxyalkanoate nanofibers for production of electrospinning engineered vascular grafts
- Tez No: 800077
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET EMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tez çalışmasında, Poli(3-Hidroksibütirat-co-3-Hidroksihekzanoat) (P(3HB-co-3HHx)) polimeri sentezlenmiştir. Polimere iletkenlik kazandırmak amacıyla katkılanacak AgGa0.2In0.8Se2 bileşiği, literatürden farklı olarak bu çalışmada ilk defa termal buharlaştırma yöntemi ile sentezlenmiş ve yapısı FT-IR ve XRD teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır. XRD toz deseninden 00-035-1098 PDF numaralı AgGa0.2In0.8Se2 bileşiğinin tetragonal sistemde kristallendiği ve I-42d(122) simetrisinde olduğu belirlenmiştir. P(3HB-co-3HHx), AgGa0.2In0.8Se2 ve VEGF büyüme faktörü başlangıç maddeleri olarak kullanılmış ve elektroeğirme tekniği ile 6 mm çapında silindirik geometride, katkılı ve katkısız vasküler greft şablonları üretilmiştir. Sentezlenen polimerin ve vasküler greft şablonlarının karakterizasyonu FT-IR, XRD, SEM, TG/DTA/DTG ve DSC analiz teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Polimerin karakterizasyonunda ayrıca 1H-NMR spektrometresi kullanılmıştır. SEM mikrografları katkısız vasküker greft şablonlarının 20-30 µm çapında lifler içerirken, katkılı vasküler greft şablonlarının film halinde oluştuğu gözlenmiştir. Biyobozunur ve biyouyumlu bir polimer olan P(3HB-co-3HHx) polimerinden hazırlanan vasküler greft şablonları kardiyovasküler cerrahide kullanılabilecek uygun bir alternatif olabilecektir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, Poly(-3-Hydroxybutyrate-co-3-Hydroxyhexanoate) (P(3HB-co-3HHx)) polymer was synthesized. Unlike the literature, AgGa0.2In0.8Se2 compound, which will be doped to add conductivity to the polymer, was synthesized for the first time in this study by thermal evaporation method and its structure was elucidated using FT-IR and XRD techniques. From the XRD powder pattern, it was determined that AgGa0.2In0.8Se2 compound with PDF number 00-035-1098 crystallized in the tetragonal system and had I-42d(122) symmetry. P(3HB-co-3HHx), AgGa0.2In0.8Se2 and VEGF growth factor were used as starting materials and doped and undoped vascular graft templates with 6 mm diameter cylindrical geometry were produced by electrospinning technique. Characterization of the synthesized polymer and vascular graft templates was performed using FT-IR, XRD, SEM, TG/DTA/DTG and DSC analysis techniques. 1H-NMR spectrometry was also used for the characterization of the polymer. In SEM micrographs, it was observed that while the undoped vascular graft templates contained fibers with a diameter of 20-30 µm, the doped vascular graft templates formed as a film. Vascular graft templates prepared from P(3HB-co-3HHx), a biodegradable and biocompatible polymer, may be a suitable alternative to be used in cardiovascular surgery.